DS SAURUS

Prohlídka školky

Plán výchovy

Aktuality

Foto pro rodiče

Pro rodiče

 Přihlaste se k zobrazení dalšího obsahu určeného pouze pro rodiče. Naleznete zde mnoho fotografií a videí.


 Pokud chcete vytvořit účet na našich stránkách, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře ZDE.

 

Dění z DS SAURUS

8. - 12. 7. 2024 Saurus zkoumá motýli

Mladší děti: Tento týden jsme se zaměřili na motýlky. Nad obrázky jsme si povídali, jak vypadají. Jaké mohou mít barvy, jak se jmenují, ... Ukázali jsme si životní cyklus motýlka a zahráli jsme si pohybovou hru (vajíčko – jsme schoulený na koberci, housenka – lezeme a jíme lístečky, kukla – chrupeme ve dřepu a poté se probouzíme do motýla, který létá z květu na květ). Na videu jsme pozorovali zpomalené záběry motýlů. V ateliéru jsme si s pomocí šablony vymalovali vlastního motýlka, dolepili jsme mu tělo a nakreslili tykadla. U stolečku jsme doplňovali geometrické tvary na motýlka. Vypracovali jsme si pracovní list – motýlek letí na kytičku. Zazpívali jsme si známou písničku Včela a motýl. Venku pod stromy jsme měli logopedickou chvilku s barevnými kuličkami. Hrály jsme si s vodou – přelévali jsme ji z různých mističek a pomocí houby jsme nosili vodu do kelímků, který jsme plnili až po okraj.

Starší děti: Tento týden jsme si povídali o životním cyklu motýlů. Přečetli jsme si motivační básničku o tom, jak kukla pukla a vyletěl z ní v širý svět, motýl krásný jako květ. Tvořili jsme životní cyklus motýla a barevné motýlky. V ranních činnostech děti posilovaly fantazii a procvičovaly barvy a geometrické tvary. Cvičili jsme, zpívali a naučili se novou písničku Motýl. Venku jsme si hráli s vodou a užívali si krásné letní počasí.

20240708_093344.jpg 20240709 092531 20240710 101548 1000011252

1. - 4. 7. 2024 Saurus na návštěvě ve včelím úlu

Celý týden jsme si povídali o včeličkách, kde bydlí a proč jsou užitečné. Kdo se o včely stará a co k práci potřebuje. Ukázali jsme si na obrázcích a videu, jaký je životní cyklus včely a děti si k tomu udělaly pracovní list. Zacvičili jsme si pondělní jógu – pozdrav slunci. Naučili jsme se básničku Včelka a zopakovali písničku Včela a motýl. Během celého týdne jsme tvořili včeličky, vypracovali jsme grafomotorické (včelka kolem kytičky) a pracovní listy (životní cyklus včel). Procvičili jsme zrakové a předmatematické vnímání při hrách u stolečku (hledání stínů, počítání včeliček, …). Během cvičení jsme si zahráli na včelky, které přes překážkovou dráhu běhaly/létaly pro pyl na kytičky a nosily ho zpět do svého úlu. Zahráli jsme si pohybové hry. Procvičili dech a jazýčky při logopedické chvilce. Užívali jsme si procházky do okolí školky a hry na zahradě.

20240701 065912 20240701 085310 20240703 085636 20240701 102548

28. 6. 2024 - Hurá, léto!

Po probuzení jsme si dali k snídani výbornou bábovku od Barunky, kterou pekla společně s maminkou. Děkujeme!

Ráno jsme si s mladšími dětmi udělali grafomotorický list, kdy jsme obtahovali meloun a trénovali jsme tak dolní oblouk a rovnou čáru. Starší děti si zase procvičili rovné čáry. V ranním kroužku jsme se s dětmi přivítali, zatančili si Labadu a zopakovali jsme si básničku Sluníčko. V kroužku jsme rozdali dětem diplom za přespání ve školce a malou drobnost k tomu. Velmi jsme děti pochválili, jak krásně včerejší den zvládly bez problému a bez slziček. Děti, které ve školce nespaly, dostaly bonbonek, aby jim to nebylo líto. Na oslavu toho, jak krásně jsme přespávačku zvládli, jsme si zazpívali písničky dle přání dětí a hurá na svačinku. Po svačince jsme si změnili na kalendáři den a počasí. Udělali jsme si logopedickou chvilku. Náš jazýček se proměnil ve sluníčko, které se potřebovalo po spánku pořádně protáhnout. Podle pokynu paní učitelky děti opakovaly rytmická cvičení a procvičily si sluch. Na procházku jsme šli do parku, kde jsme chodili pozadu, jako kachnička a skákali jako žabky. Na dřevěné lavičce jsme si zazpívali za doprovodu plácání do stolečku. Pobyt jsme zakončili na zahradě, kde jsme si hráli na pískovišti, jezdili na motorkách a a klouzali se na klouzačce. Přejeme všem krásný víkend!

20240628 1047392 20240628 084653 20240628 092828 20240628 101642

27. 6. 2024 - Hurá, léto!

Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi vybarvili kornoutek pro naši zmrzlinku, který jsme si následně vystřihli a nalepili na čtvrtku. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si bublinu s padákem. Zahráli jsme si hru s padákem "Prší, prší". Zopakovali jsme si básničku Sluníčko a u klavírku písničky. Na kalendáři jsme si změnili den a počasí. Pověděli jsme si, co se dnes bude dít - spaní v DS. Nakonec jsme si zahráli Pan čáp ztratil kšiltovku. Po svačince jsme si dodělali zmrzliny. Za pomoci smíchané pěny na holení, herkulesu a potravinářského barviva jsme udělali našim zmrzlinkám kopečky nebo jsme si vytvořili míchané zmrzliny. Na koberečku jsme si společně s dětmi prohlédli obrázek. Úkolem dětí bylo najít nesmysly, které na obrázku jsou (auto jede po vodě, pes s nafukovacím kruhem, ptáček má sukni, ...).  

Starší děti: Po příchodu si každý vybral a vybarvil mušličky, které si nalepil na pláž nebo do moře. Přivítali jsme se a zatančili si "bláznivou" labadu a zacvičili si Malého broučka. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. U tabule s obrázky jsme si zopakovali znaky léta a zazpívali si písničky o Rafaele a Sluníčko, sluníčko. Na koberci děti náhodně obracely obrázky s letními sporty a přiřazovaly k nim správné potřeby. Po svačině si děti namalovaly to, co vidí ve slunečních brýlích a domalovaly vlasy a úsměv.

Při pobytu venku jsme se šli projít po okolí školky a zaběhali jsme si v parku.

Noc s DS Saurus 

Dnes nás čekalo přespávání ve školce. S dětmi jsme se po svačince vydali do města na zmrzlinku. Každý si řekl jakou příchuť si dá. Mňam, ta byla! Vrátili jsme se zpět do školky, kde jsme si na zahradě zahráli různé hry a soutěže. Děti prošly slalom se lžicí a pingpongovým míčkem, házely kruhy na tyčky, namotávaly perníček na ruličku a chytaly ryby s pruty. Na zahradě se také proběhly a pohoupaly na houpačkách. Před věčeří jsme se ještě s dětmi, které od nás z MŠ odcházejí do jiné školky rozloučili a dali jim malý dáreček jako vzpomínku. Dětem přejeme, aby se jim v nové školce líbilo a měly tam spoustu nových kamarádů! Po rozloučení nás čekala menší diskotéka. S dětmi jsme si zatančili na písničky a po tančení přišla na řadu domácí pizza, na kterou se všechny děti těšily. Po večeři děti zhlédli kousek pohádky a mezitím jsme se postupně vysprchovali. Když všechny děti byly v pyžamkách, začala pyžamová párty! Dětem jsme zhasli a rozházeli po třídě svítící tyčinky a párty mohla začít. Nakonec jsme si s dětmi vyčistily zoubky a šli jsme si lehnout. Děti byly moc statečné! Noc proběhla v pořádku a všichni jsme si to tu společně moc užili! 

20240627 081917 20240627 1038412 20240627 100019 20240627 103547

26. 6. 2024 - Hurá, léto!

Po příchodu jsme si hráli s mušlemi a kamínky. Na koberci jsme stavěli vlakové dráhy a vařili jsme v kuchyňce.

Mladší děti: V ateliérku jsme si vystřihli letní drink. Přivítali jsme se v ranním kroužku a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Venku jsem se proběhli do rytmu chrastítka a při zaznění bubnu jsme se museli zastavit. Protáhli jsme se s barevnými kroužky. Nakonec jsme si zahráli známe hry s padákem a pohybovou hru Pan Čáp ztratil zmrzlinu. U klavíru jsme si zazpívali známe písničky a s pomoci obrázků jsme si zopakovali, co patří k létu. Po svačince jsme si dodělali náš letní drink. Děti do doťupkali houbičkami led a nakonec paní učitelka dolepila tavící pistolí brčko. S dětmi jsme si vypracovali grafomotorický list, kdy jsme dodělávali kopečky na zmrzlinu. 

Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a šli jsme cvičit. Nejprve děti podle hudby plavaly a následně chodily jako různá zvířátka. Poté jsme si zahráli hru na Cukr-káva-limonáda a na terase jsme si protáhli tělo od hlavy k patám. Poté jsme si prošli překážkovou dráhu, kde si děti procvičily koordinaci a rovnováhu. Nakonec si děti zarelaxovaly venku na terase. Poté jsme si zopakovali znaky léta a popsali si sporty, které se dají v létě vykonávat. Děti k nim následně přiřazovaly potřebné náčiní. Zazpívali jsme si známé písničky a po svačině si děti dodělaly pláž. Potíraly čtvrtku lepidlem a sypaly písek. Při pobytu venku jsme si šli užívat krásné počasí na zahradu.

20240626 081914 20240626 1039163 20240626 095634 20240626 102822

25. 6. 2024 - Hurá, léto!

Dnes nás čekalo fotografování. Po příchodu se děti postupně fotografovaly a nakonec jsme se vyfotili společně. Po svačině jsme si zopakovali znaky léta a u klavíru si protáhli pusinky různými zvuky a obličeji. Zazpívali jsme si známé písničky a s pomocí hudebních nástrojů jsme si zazpívali Rafaelu, Tři opice, Včelku a Strašidla. Přivítali jsme se a zatančili si kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den a počasí. Starší děti měly poslední hodinu angličtiny v tomto školním roce. Opakovali jsme základní fráze, v kruhu jsme opakovali slovíčka s letní tématikou (slunce, pláž, moře, květina...). Děti si zahrály oblíbenou hru na hledání obrázků a nakonec kvíz a bowling na LCD obrazovce. Při pobytu venku jsme se šli městem projít do parčíku, kde si děti pohrály na kamínkách. Cestou zpět jsme se stavili na kolotoči, na kterém jsme jako velká bublina přeletěli celý svět a na zahradě si děti jezdily na motorkách a hrály si v pískovišti.

20240625 092326 20240625 094532 20240625 100159 20240625 110050

24. 6. 2024 - Hurá, léto!

Po příchodu si děti hrály s legem duplem, autíčky, kolejemi a mašinkami. U stolečku nandávaly kopečky zmrzliny podle chuti nebo podle čísel, pomocí kolíčku určovaly roční období dle obrázků. Hrály si s mušlemi a kamínky malovaly obrázky.

Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi vytvořili podklad pro letní osvěžení - letní nápoj. Děti vodovými barvami vymalovaly předkreslenou skleničku a do ještě mokré barvy nasypaly sůl. Zbytek si doděláme zítra. V ranním kroužku jsme se přivítali a seznámili jsme se s novou básničkou Sluníčko. Zopakovali jsme si písničky Rafaela a Včelka. U kalednáře jsme si pověděli, co máme za den a počasí. Po svačince jsme si společně na koberečku prohlédli a pojmenovali obrázky, které patří k létu (zmrzlina, bazén, sluníčko, ...). Připevnili jsme si je na tabuli. Udělali jsme si pracovní list, kdy děti hledaly a spojovaly stejné obrázky a nakonec si je vybarvily. 

Starší děti: Průběžně si v ateliérku vytvořily moře pomocí ťupání anilinovými barvami. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den, měsíc, počasí a roční období. Poté jsme si zacvičili pondělní jógu. Zazpívali jsme si písničky o Rafaele a Sluníčko, sluníčko a následně děti po třídě hledaly obrázky s motivy tématu, o kterém si budeme tento týden povídat - Hurá, léto. Po svačině jsme si přečetli o létě a o proměnlivostech letního počasí a pomocí obrázků jsme si pověděli, co můžeme v létě a o prázdninách dělat a jak si můžeme užívat letního počasí. Při pobytu venku jsme se šli projít na krátkou procházku přes parčík, zamávali jsme mašince a šli jsme si na zahradu jezdit na motorkách a pohrát si na pískovišti. 

20240624 081917 20240624 085039 20240624 1040365 20240624 090528

21. 6. 2024 - Saurus zkoumá život na louce

Po příchodu si děti hrály na koberci podle svého uvážení. Stavěli koleje, hráli si v kuchyňce a na obchod. U stolečků jsme zdobili kytičku a motýlka, počítali berušce puntíky a skládali životní cyklus některých zvířátek (beruška, motýl, pavouk). V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Zopakovali jsme si básničku Včelka a písničky Rafaela a Včelka. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí, měsíc a roční období. Zahráli jsme si hru Na sochy. Vytlsekali jsme si různé názvy zvířátek, o kterých jsme si povídali. Po svačince jsme si udělali taneční chvilku. Čekali jsme, než všechny děti dojedí. A čekala nás logopedie. Nejprve jsme si procvičili naše pusinky a protáhli jazýčky. Foukali jsme do motýlků, nejprve málo a pak hodně. Nakonec jsme hledali cvrčka, který se nám schoval ve třídě (hledání reproduktrou - sluchové cvičení). Starší děti si udělaly pracovní list. Úkolem bylo zakroužkovat jen hmyz a vybarvit ho. Vyvětrat jsme se šli na zahradu. Protože nám krásně svítilo sluníčko a bylo horko, děti, které chtěly, se schladily pod vodou. Nakonec jsme na podložkách uschli. Zajezdili jsme si na motorkách a pohráli na pískovišti. Přejeme krásný víkend! :)

20240621 083838 20240621 093600 20240621 100140 20240621 101428

20. 6. 2024 - Saurus zkoumá život na louce

Ráno jsme si s dětmi dodělali v ateliérku berušku. Vystřihli jsme tělíčko a hlavičku, dokreslili tykadla a nalepili oči. Na dlaň jsme si dali červenou barvičku a a rozetřeli jsme si ji po obou rukách a natiskli na berušku - krovky berušky. Prstíkem jsme doťupkali puntíky. U stolečku jsme zbodili kytičku a motýlka různými předměty (bambulky, hvězdičky, kamínky, ...) a hledali stíny k obrázkům. Starší děti si procvičili předmatematické představy, kdy počítali berušky a hledali správné číslo k nim. Také jsme si do dřevěného kolečka doplňovali životní cyklus pavouka, berušky a motýlka. 

Mladší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a hurá na cvičení. S dětmi jsme si zahráli pohybovou hru, kdy děti běhaly a paní učitelka hrála na klavír písničku Včelka. Jakmile přestala hrát, řekla název hmyzu (bělásek, moucha, beruška, kobylka, včela) a děti k němu běžely. Protáhli jsme se a proběhli jsme si opičí dráhu. Nejprve jsme běželi přes krunýře želv (nášlapné kameny), slalom a nakonec jsme házeli míček do koše. Po svačince jsme si společně podívali na náš úlovek pod lupou, velkého pavouka, který tu s námi bydlel. Udělali jsme si grafomotorický list, kdy jsme berušce dokreslovali krovky červenenou pastelkou a černou pastelkou jsme dokreslili malé puntíčky.

Starší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku a písničky. S dětmi jsme si zacvičili. Nejprve jsme chodili do rytmu klavírku jako medvěd, had a motýlek. Zahráli jsme si hru Na berušky. Děti běhaly po třídě a na pokyn paní učitelky se měly schovat do domečku (obruče). Protáhli jsme se s obručemi a nakoenc jsme si proběhli bosky opičí dráhu. Nejprve jsme šli po laně. S dopomocí paní učitelky jsme si zkusili udržet rovnováhu na balanční plošině. Přeskákali jsme malé obruče, prošli se po masážních ortopedických podložkách a nakonec jsme opět přeskákali obruče. U kalednáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a změnili jsme si roční období. Po svačince jsme se také podívali na pavouka a nahoře ve třídě jsme zhlédli výukové video - poznáváme hmyz na louce. Nakonec jsme pomohli ztracené kobylce doskákat až na louku. 

S dětmi jsme se šli projít přes město do parku, kde jsme si pohráli na kamínkách a dělali ze sebe opičky. Procházku jsme zakončili na zahradě.

20240620 072607 20240620 10543310 20240620 084735 20240620 10543316 20240620 103457

19. 6. 2024 - Saurus zkoumá život na louce

V ateliérku jsme si s dětmi připravili podklad pro slunéčko sedmitečné. Celou čtvrtku jsme vybarvili zeleně (tráva). Zítra doděláme. V ranním kroužku jsme se přivítali, zatančili si Bublinu. Zopakovali jsme básničku Včelka a zazpívali písničky Rafaela a Včelka. U kalendáře jsme si pověděli jaký máme den a počasí. Dnes slavil narozeniny Vašíček. Společně jsme mu s dětmi popřáli a zazpívali písničky podle Vašíkova přání. Vašíček přinesl dětem bonbonky od narozenin. Po svačince jsme si s dětmi na koberečku zopakovali, připomněli a ukázali hmyz, který žije na louce. S dětmi jsme si udělali pracovní list, kdy děti měly spojovat dva stejné motýlky k sobě a následně je vybarvit. Na procházku jsme vyšli dřív, protože nás vylákalo sluníčko. Vzali jsme s sebou kelímky s lupou a vyrazili jsme hledat nejrůznější hmyz. Pozorovali jsme ploštice, včelku a mravence. Děti se snažily najít i pavoučka, ale nepodařilo se. Dokonce jsme viděli i ještěrku. Nakonec jsme se šli proběhnout na zahradu, kde jsme si zajezdili na motorkách a poklouzali na klouzačce. 

20240619 072716 20240619 080738 20240619 092224 20240619 1057003

18. 6. 2024 - Saurus zkoumá život na louce

Ráno jsme si s dětmi dodělali motýlka, vystřihli jsme mu tělíčko, dokreslili obličej a paní učitelka nám dolepila tykadla. U vedlejšího stolečku jsme hledali v rýži hmyz z louky a stíny k obrázkům. V ranním kroužku jsme se přivítali a naučili jsme naši novou paní učitelku Romču Labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí, měsíc a roční období. Zopakovali jsme si básničku Včelka a zazpívali jsme si Rafaelu. U tabule jsme se podívali a zopakovali, o jakém hmyzu jsme si včera povídali. Nakonec jsme si zahráli Sochy, kdy děti tančily na písničky Rafaela a Včelka. Po svačince jsme si udělali pár artikulačních cvičení (mašina, zvířecí zvuky) a rozezpívali jsme se známými písničkami. S dětmi jsme si opět připomněli jejich oblíbenou Rafaelu a seznámili jsme se s písničkou Včelka, kterou jsme si zazpívali i s hudebními nástroji. Velké děti si vypracovali pracovní list, kdy měly vybarvit kolečka podle předlohy, aby vzniklo slovo KOBYLKA. Starší děti měly angličtinu. Opakovaly jíž známá slovíčka a fráze. Připomněli si i slovíčka spojená s létem za pomocí plácaček, kdy paní učitelka řekla slovo a děti měly obrázek s tím slovem plácnout. Zahrály si i oblíbenou hru Schovávačka, kdy si děti navzájem po třídě poschovávaly obrázky a ostatní je hledali. Na závěr si pustili video "Let's go to the beach" a opakovali si slovíčka. Mladší děti se šli vyvětrat na zahradu. Na pískovišti jsme si otevřeli cukrárnu se zmrzlinou, jezdili jsme na motorkách a na klouzačce. Po angličitně se k nám přidaly i starší děti.  

20240618 075047 20240618 085004 20240618 093252 20240618 100839 20240618 104834

17. 6. 2024 - Saurus zkoumá život na louce

Po příchodu dětí jsme si ráno u stolečku vyťupkali prstíkem a barvičkami motýlka, kterého si doděláme zítra. U stolečku děti hledaly a vyndávaly pinzetami z rýže různý hmyz, který můžeme najít na louce (moucha, beruška, pavouk, motýl). Zdobili jsme si i kytičku a a motýlka různými knoflíky, hvězdičkami, barevnými kamínky a chlupatými bambulkami. V ranním kroužku jsme se přivítali a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Protáhli jsme jsme se u pondělní jógy při relaxační hudbě. Po józe jsme se seznámili s tématem týdne - život na louce, za pomoci pohádky Kamarádi z hmyzí říše. K pohádce jsme si ukazovali i různé obrázky hmyzu, který se v ní objevoval. Seznámili jsme se s novou básničkou Včelka. Po svačince jsme hledali po louce (třídě) schované obrázky hmyzu. Děti si pak obrázky pořádně prohlédly a měly za úkol, ukázat na nějaký hmyz, který znají (beruška, včela, moucha, komár, ...). Zbyly nám zde i obrázky motýlků, které děti neznají (otakárek fenyklový, babočka paví oko) a společně jsme si je představili a popsali. Nakonec jsme obrázky dali na tabuli a pomohli jsme včeličce dostat se ke kytičce - grafomotorika. Nakonec jsme s dětmi vyrazili ven. Paní učitelka s sebou vzala kelímky s dírkami a lupou, kdybychom náhodou zahlédli nějaký hmyz. A povedlo se! Našli jsme ruměnici, mravenečka a včelku. V kelímku přes lupu jsme si je prohlédli zblízka a zase jsme je pustili zpět do přírody. Poběhali jsme si v parku, pohráli si na kamínkách a zamávali jsme mašině. Nakonec jsme si zajezdili na motorkách na zahradě a stavěli jsme věž z dřevěných kostek. 

20240617 082219 20240617 091756 20240617 094059 20240617 101142

14. 6. 2024 - Saurus a zvířata z dalekých krajů 

Ráno jsme si s dětmi vyrobili točícího hada. Děti si ho vybarvily a následně vystřihly. Na nos jsme mu přivázali provázek a když děti běží a táhnou za sebou hada, had se točí. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali jsme si básničku a při hře Na lva, jsme si zopakovali i písničky Splašená zoo a To je on. Zatančili jsme si na písničku Zoo od Míši Růžičkové. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si hráli na koberečku a udělali jsme si grafomotorický list, kdy jsme pomáhali opičce zhoupnout se pro banán. Na procházku jsme šli přes město do parku, kde jsme si zahráli Cukr, káva a Na babu. Cestou zpět jsme se zastavili na zahradě, kde jsme si pohráli s našimi vyrobenými hady. Přejeme pěkný víkend! :)

20240614 074653 20240614 084325 20240614 094238 20240614 105928

13. 6. 2024 - Saurus a zvířata z dalekých krajů - DEN SE ŽELVOU

Dnes jsme si s dětmi již od rána užívali den se zvířátkem. Paní učitelka přinesla dětem ukázat suchozemskou želvu. Pozorovali jsme jak leze, jak jí.. dokonce, jak čůrá a kaká 😁. U stolečku jsme skládali zvířátka dle velikosti, hledali ocásky a správná písmenka. Přivítali jsme se v ranním kroužku a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zopakovali jsme si básničku a písničky Splašená zoo, To je on velký slon. Po svačince jsme si představili želvu Máňu. Ukázali jsme si, kolik má nohou, jaký má krunýř. Řekli jsme si, co jí, kde spí a další informace. Následně si děti vyrobily každý svoji želvičku. Ven jsme se šli projít do parku, kde jsme hledaly listy pro želvu a proběhli jsme se. Po dešti jsme ještě pozorovali šneky. Nakonec jsme se zastavili na zahradě a zkusili jsme si dát želví závod. 

20240613 093045 20240613 085438 20240613 095826 20240613 104902

12. 6. 2024 - Saurus a zvířata z dalekých krajů - VÝLET DO ZOO

Dnes jsme si s dětmi udělali krásný výlet do zoo Dvůr Králové. Ráno jsme zkontrolovali batůžky, nazuli botky a šli jsme na autobus. Po příjezdu jsme se nasvačili při čekání, než nám zoo otevřou. Následně jsme se hned zastavili u lemurů. Ne jedno dítko by chtělo lemura domů. 😁 Šli jsme dál a prošli jsme si pavilon s ptáky a želvami. Viděli jsme tučňáky, antilopy a slony. U žiraf, zeber a nosorožců jsme si dali dobrůtku. Poté jsme viděli kočkovité šelmy a nakonec jsme si prošli pavilon s plazy a rybami. Výlet do zoo jsme si náramně užili. 😊 Velkou atrakcí byla orangutaní samička jménem Žanetka, kterou jsme si málem spletli s naší paní učitelkou. 😁

20240612 090512 20240612 092211 20240612 100728 20240612 1054542

11. 6. 2024 - Saurus a zvířata z dalekých krajů

Po příchodu děti hledaly stíny ke zvířátkům, přikládaly ocásky ke správným zvířátkům a pokládaly kamínky na obrázek, který je v řadě jiný. Postupně jsme si namalovali pruhy pro naši společnou velkou zebru, kterou jsme si dali na nástěnku v šatně. Dodělali jsme koaly a vystavili jsme si je pod schody.

Mladší děti: Ráno jsme dokreslili našemu lvovi obličej. V kroužku jsme se přivítali a připomněli jsme si básničku Výlet do zoo. U tabule jsme si zopakovali zvířátka, která žijí v zoo. Zahráli jsme si hru Na lva. S dětmi jsme padákem chodili dokola a zpívali u toho písničku To je on. Jakmile paní učitelka dala pokyn "Pozor, lev!", děti se měly schovat před lvem pod padák. Tato hra děti moc bavila. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zahráli jsme si na ozvěnu a děti dle paní učitelky vytleskávaly. Na LCD obrazovce jsme si ukázali některá zvířátka, které nemáme na obrázku nebo děti zajímalo, jak vypadají (koala, gepard, lvice, ...). Po svačince jsme si artikulačními cviky rozcvičili pusinku (řvali jsme jak lev, syčeli jako had, dělali jako opice, ....). Rozezpívali jsme se známými písničkami a nakonec jsme si zazpívali To je on. Nakonec jsme ke zpívání přidali i hudební nástroje. Po zpívání děti domalovaly bříško slonovi při říkance "Dlouhý nos a velké uši, slonovi to velmi sluší!". 

Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Děti pomohly žirafě opět získat hnědé fleky (hledání a pojmenování tvarů a číslic). Ve skupince děti společně přiřadily kamínky na správná písmenka zvířátek. Zahráli jsme si pohybovou hru na žraloka a rybičky. Po svačince jsme měli hudební chvilku. Udělali jsme si dechová cvičení (na hada a opice) a procvičili jsme si pusy (artikulační cvičení - na zvířátka ze zoo). Rozezpívali jsme se pomocí známých písniček. Seznámili jsme se s novou písničkou, kterou se děti naučily. Zahráli jsme si k ní na hudební nástroje a zkusili si zatančit. Na grafomotorickém listě děti pomohly klokanovi přeskákat na druhou stranu. Na angličtině děti opakovaly základní fráze, otázky a odpovědi. Ukazovaly na části těla dle pokynů paní učitelky. Zopakovaly si členy rodiny. U stolečku si děti vymalovaly omalovánku dle pokynu (Sun is yellow). Pomocí obrázků se děti seznámily se slovíčky na téma léto. Nakonec si zahrály hru.

Ven jsme se šli projít městem až do parku, kde jsme se proběhli a zahráli hry. Zamávali jsme mašině a pokračovali jsme v procházce. Nakonec jsme došli zpět na školní zahradu, kde jsme si ještě chvilku pohráli.

20240611 072428 20240611 084010 20240611 1105457 20240611 11054516

10. 6. 2024 - Saurus a zvířata z dalekých krajů

Ráno jsme si u stolečku skládali puzzle, hledali jsme správné flíčky na žirafu a správné obrázky ke zvířátkům. Uvolnili jsme si ruku při grafomotorice - had leze v trávě. V ateliérku jsme si vymalovali medvídka koalu. Děti si hrály společně na koberci, stavěly z lega nebo vařily v kuchyňce.

Mladší děti: V ateliérku jsme si ráno připravili hřívy pro lva, kterému zítra budeme dokreslovat obličej. Na koberci jsme se přivítali, zatančili si Labadu a Bublinu. Protáhli jsme se při relaxační hudbě u jógy. U kalednáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zahráli jsme si pohybovou hru, kdy děti hledaly zvířátka podle pokynu paní učitelky. Seznámili jsme se s básničkou Výlet do zoo a písničkou To je on. Po svačince děti hledaly zvířátka ze zoo, která se nám rozutekla po třídě. S dětmi jsme si je společně v kroužku pojmenovali a řekli jsme si k nim nějaké zajímavosti o daných zvířátkách. Společně jsme si je dali na tabuli a podívali jsme se na pohádku Krtek v zoo. Po zhlédnutí jsme si pověděli, jaká zvířátka se v pohádce objevila. 

Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili jsme se s básničkou: Výlet do zoo. U kalendáře jsme si řekli jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si jógu jako zvířátka z dalekých krajů (žirafa, lev, plameňák, had, slon, …). V kroužku jsme si prohlédli zvířátka a pojmenovali jsme si je. Po svačince jsme se společně s mladšími dětmi podívali na výukové video a následně si starší děti přečetly bajku O lvu a myšce. Vypracovali jsme si pracovní list a vystřihli jsme si medvídka koalu.

Ven jsme šli na zahradu, kde jsme si hráli na pískovišti, jezdili na motorkách a klouzali na klouzačce.

20240610 071356 20240610 083829 20240610 092927 20240610 103347

7. 6. 2024 - Saurus poznává IZS

Ráno jsme u stolečku přiřazovali obrázky k IZS. Skládali jsme puzzle a hledali stíny k obrázkům.

Mladší děti: Přivítali jsme se a zatančili si kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den a počasí. Zopakovali jsme si básničku a pomocí písničky si zopakovali složky IZS. Písničku jsme si zazpívali také za doprovodu hudebních nástrojů. Poté jsme hasili oheň na baráčku pomocí foukání do hasicí pěny (vaty).

Starší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali jsme si básničky a písničku. Zahráli jsme si pohybovou hru na Zloděje a policistu, která děti moc bavila. Hádali jsme hádanky k tématu a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme oslavili Kristiánka narozeniny. Nejprve děti Kristiánkovi popřály a pak jsme si zazpívali písničku podle  Kristiánkova přání Skákal pes. Starší děti si procvičily vizuomotoriku a obtahovaly čísla záchranných složek. Protože se nám udělalo hezky, šli jsme se provětrat na zahradu. Zajezdili jsme si na motorkách a klouzali jsme se na klouzačce. Přejeme krásný víkend! :)

20240607 064337 20240607 1037533 20240607 092329 20240607 103017

6. 6. 2024 - Saurus poznává IZS

Ráno jsme u stolečků třídili obrázky k hasiči, policistovi a záchranáři podle toho, co k nim patří a skládali jsme puzzle.

Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si bublinu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a šli jsme si zacvičit. Nejdříve jsme si zahráli hru na sochy a poté děti chodily jako medvědi, skákaly jako žabky a létaly jako ptáčci. Poté jsme si zahráli hru Pan čáp ztratil čepičku, kdy děti dle barev nosily balónky do boxíku. Protáhli jsme se od hlavy k patám a  na koberci jsme relaxovali při uklidňující melodii. Po svačině jsme si vypracovali gfm list - policejní pouta. Následně jsme si v kroužku zopakovali jednotky IZS a děti k jednotlivým povolání přiřazovaly kartičky s předměty, které k nim patří. Také jsme si prohlédli knížku - Jak to žije na hasičské stanici.

Starší děti: S dětmi jsme si v ateliérku vyrobili policejní auto. Děti vystřihly auto, roztrhaly modrý papír, který nalepily na auto. Autu jsme dolepili maják, okno, kola a nápis. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali básničky. Naučili jsme se novou, poslední, básničku o policii. Připomněli jsme si písničku a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Čekalo nás velké cvičení, které jsme včera nestihli. Nejprve jsme se s dětmi rozehřáli. Chodili jsme do rytmu bubínku. Zacvičili jsme si s kroužky a zahráli pohybovou hru Na zloděje a policistu. Jedno dítě (policista) běhalo a chytalo ostatní děti (zloděje). Koho policista chytil, tak se postavil do obruče jako do vězení. Nakonec jsme si proběhli policejní dráhu a nacvičovali jsme kotoul vpřed s dopomocí paní učitelky. Po svačince jsme si pověděli a ukázali, co vše potřebují policisté k jejich práci. Vypracovali jsme si pracovní list, kdy jsme vybarvili policisty a věci co k ním patří. Děti chytaly i zloděje - grafomotorika. Obtahovaly cestičku policisty za zlodějem.

Na zahradu jsme si šli užít sluníčka. Děti jezdily na motorkách, vařily na písku a stavěly z dřevěných kostek.

20240606 074222 20240606 083821 20240606 1023434 20240606 102343

5. 6. 2024 - Saurus poznává IZS

Ráno jsme si se staršími dětmi dodělali výkres k záchranné službě. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Zopakovali jsme si písničku IZS a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Svačinku jsme měli dříve a vyrazili jsme na dopravní hřiště v Nové Pace, kde na nás čekalo překvapení. Přijeli se na nás podívat páni policisté s autem a motorkou. S dětmi jsme si mohli do auta sednout a prohlédnout si ho. Vyzkoušet si zmáčknout houkačku, sednout si na motorku a paní učitelka Sabča se nechala i zatknout. Některé děti se nejprve bály, ale nakonec se nechaly přemluvit a na auto a motorku se přišly podívat. Pánům policistům jsme poděkovali, předali dobrůtku a šli jsme se proběhnout na zahradu. 

20240605 071025 20240605 093841 20240605 094721 20240605 095929

4. 6. 2024 - Saurus poznává IZS

Po příchodu si děti u stolečku hledaly stíny k obrázkům. Řadily obrázky dle velikosti, pokládaly kamínky na písmenka dle předlohy a skládaly puzzle. Hrály si námětovou hru Na doktora.
Mladší děti: Vyrobili jsme si vozidla IZS, kdy si děti mohly vybrat, zda chtějí dělat hasiče (červený papír), záchranku (žlutý papír) nebo policii (bílý papír). Barevný papír jsme natrhali a lepili na vozidlo. Dolepili jsme kola a maják. Přivítali jsme se a u kalendáře si pověděli, jaký dnes máme den a počasí. U tabule s obrázky jsme si zopakovali, jak se jmenují složky IZS, a co ke své práci potřebují hasiči a záchranáři. Po svačině jsme si v kroužku pověděli, jak nám jednotlivé složky IZS pomáhají, a kdy je voláme. Zopakovali jsme si básničku a u klavírku jsme si udělali dechová cvičení. Poté jsme se rozezpívali na známé písničky a zazpívali jsme si písničku o IZS, kterou jsme si zazpívali i v doprovodu hudebních nástrojů.
Starší děti: V ateliérku jsme na předlohu čísel 155 nastříkali vodu a následně jsme na čísla pokládali červený a žlutý krepák. Nechali jsme uschnout a doděláme obrázek zítra. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku Hasiči. Seznámili jsme se s novou básničkou Záchranáři. Pověděli jsme si, o čem si dnes budeme povídat - záchranná služba. S dětmi jsme si na koberci řekli, k čemu máme záchrannou službu, co záchranáři k jejich práci potřebují a jaké tel. číslo mají. Na koberci děti obracely obrázky a pojmenovávaly je (náplast, kufřík, sanitka, …). Také jsme se seznámili s písničkou a u kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den a počasí. Po svačince jsme se rozezpívali známými písničkami a naučili jsme se novou písničku s dopomocí obrázků, které se v písničce objevovaly (policista, zloděj, …). Nakonec jsme si udělali pracovní list, kdy děti vybarvily záchranáře a všechny věci, které k jejich práci potřebují. Starší děti měly angličtinu, kde opakovaly naučené fráze (Jak se jmenuješ? Kolik ti je let? Jak se máš? Jaká je tvoje oblíbená barva? ...). Následně si hrály s obrázky zeleniny a opakovaly si tak slovíčka. Poté si procvičily slovíčka ovoce při hře s židličkami a písničkou. Na závěr hodiny si ještě zazpívali písničku o ovoci. 
S mladšími dětmi jsme se šli projít do parku, poběhali jsme si a zamávali mašině. Nakonec jsme na zahradě hasili oheň, který se nám tam objevil, jako správní hasiči s helmou a uniformou.

20240604 081211 20240604 074550 20240604 105203

3. 6. 2024 - Saurus poznává IZS

Ráno si děti hrály na koberečku podle svého výběru. Stavěly lego a dřevěné koleje. U stolečků jsme skládali puzzle, hledali stíny k obrázkům a skládali obrázky podle velikosti.
Mladší děti: Po příchodu si udělaly grafomotorický list, kde oblouky (vodou) hasily oheň. Přivítali jsme se a zatančili si kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den, počasí a vyměnili jsme si nový měsíc. Poté jsme si zacvičili pondělní jógu. Po svačince jsme se seznámili s tématem týdne a vyjmenovali jsme si složky IZS. Následně děti po třídě hledaly obrázky a ukázali jsme si, co ke své práci potřebují hasiči. Nakonec jsme se seznámili s básničkou o IZS a zazpívali jsme si i písničku na melodii písně Prší, prší. 
Starší děti: Děti si ráno u stolečku vybarvily hasiče. Společnými silami si děti vytvořily podklad. Na ruce měly barvičky (červenou, žlutou, oranžovou), které třením rozprostřely po celé dlani. Následně jsme na velký formát papíru rukama plácali barvy, které nám vytvořily oheň. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili Labadu. Na kalendáři jsme si vyměnili den, počasí a měsíc. Zacvičili jsme si pondělní jógu při relaxační hudbě. V kroužku jsme si pověděli, co nás tento týden čeká a o čem si budeme povídat - IZS (Integrované záchranné složky). Dnes jsme si povídali o hasičích. Seznámili jsme se s básničkou. Po svačince jsme si pověděli, co hasiči dělají, co k tomu potřebují, jaké tel. číslo mají hasiči, …. Hledali jsme obrázky předmětů, které hasiči potřebují ke své práci. Zopakovali jsme si básničku a seznámili jsme se s písničkou. Společně s dětmi jsme si vypracovali pracovní list, kdy jsme vybarvili hasiče a věci, které používají při práci. Nakonec jsme si na podklad, který jsme dělali ráno, dolepili našeho hasiče.

Na pobyt venku jsme se šli projít do parku, kde jsme si pohráli na kamínkách a pohoupali na prolézačce.

20240603 072403 20240603 093849 20240603 094333 20240603 103920

31. 5. 2024 - Saurus u lesní studánky

Ráno si děti hrály na koberci s kostkami a u stolečku skládaly z barevných kamínků obrázky. Poté jsme se vydali na dlouhou procházku. Šli jsme městem a parkem k bahňáku, kde jsme se nasvačili a pokračovali až ke studánce Beze jména. Tam jsme při příležitosti mezinárodního dne odemykání studánek i my studánku odemkli. Popřáli jsme ji, aby všem lidem a zvířátkům dobře sloužila a vrátili jsme se lesem od Ořechovky zpět do školky. Všem přejeme krásný víkend.  

20240531 090326 20240531 093618 20240531 094458 20240531 095126

30. 5. 2024 - Saurus u lesní studánky

Ráno si děti hrály na koberci. U stolečku řadily kamínky dle velikostí, skládaly obrázky z přírodnin a ze skleněných kamínků. Na LCD obrazovce si dělaly grafomotoriku - kruhy, jako tůňku v lese.                                           

Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si písničku o zajíčcích i s pohybem. Řekli jsme si, jaký máme den a jaké je dnes počasí. Zahráli jsme si pohybovou hru - na hledání zvířátek. Po svačince jsme měli artikulační cvičení se zvířátky - poznávali jsme je podle hádanek a předváděli jsme zvuky, které vydávají (nebo jak hýbají čumáčkem, když hledají potravu). U stolečku jsme si individuálně vypracovali pracovní list - kdo bydlí v lese.

Straší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si bublinu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zazpívali jsme si písničky o zvířátkách a poté jsme si zahráli hledací hru. Děti hledaly poschovávané obrázky a rovnaly je okolo studánky na koberci. Poté jsme si je zopakovali formou "...najdi lišku!". Také jsme zapojili fantazii a zapřemýšleli jsme, která zvířátka z lesa se nám vyskytují v nějakých pohádkách a vzpomněli jsme si na to, jak dopadl například Budulínek nebo kůzlátka, která neposlechla svou maminku. Po svačince jsme si zopakovali básničku s pohybem, která se dětem velmi líbí a na jejich přání jsme si zahrály PH na vlny. Poté jsme si na koberci procvičili jazýčky a zahráli si hru na datla, kdy děti opakovaly rytmizaci slov. Při pobytu venku jsme si na zahradě zkusili přefiltrovat znečištěnou vodu a pohráli jsme si na pískovišti s vodou. Děti se klouzaly, houpaly a jezdily na motorkách.

20240530 073321 20240530 084744 20240530 085432 20240530 102113

29. 5. 2024 - Saurus u lesní studánky

Po příchodu si děti opět chytaly mouchy a modelovaly. 

Mladší děti: Po příchodu si děti nalepily zvířátka ke studánce v lese. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili jsme si. U kalendáře, jsem si řekli, jaký máme den a počasí. V kruhu jsme chodili podle klavíru jako lesní zvířátka (zajíc, medvěd, sova, …). Protáhli se s kroužky a zkoušeli jsme stát na jedné noze. Následně jsme se proměnili v zajíčky. Museli jsme se utíkat schovat před liškou do našeho pelíšku a cestou proběhnout les s potokem. Po svačince jsme hledali lesní zvířátka v knížkách a na LCD obrazovce jsme hádali, jaká zvířátka se ukrývají ve stínu.

Starší děti: Společně jsme se přivítali a u kalendáře si pověděli, jaký máme den a počasí. Poté jsme si zacvičili. Nejprve nás čekal hmatový chodníček, přes který jsme přešli na břeh tůňky. Tam si každý našel svou mouchu a protáhli jsme se. Poté jsme si zahráli PH na vodní toky, kdy děti běhaly podle melodie do kola a dělaly rukama vlny podle toho, jaký zrovna byly tok (potůček, rybník, moře, oceán...). Poté si prošly překážkovou dráhu. Na lavičce se učily koordinovat své tělo v rovnováze a přeskakovaly překážky a kroužky. Nakonec nás čekala relaxace při zvucích vody v lese. Po svačině jsme si zopakovali lesní zvířata a zahrály jsme si na hádanky - "Mám čtyři nohy a lovím slepice..." Děti hádaly zvířátka dle nápověd a poté vymýšlely hádanky i ony. Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky a v parčíku jsme si pohráli v kamínkách.

20240529 073939 20240529 0856120 20240529 091325 20240529 104510

28. 5. 2024 - Saurus u lesní studánky

Po příchodu děti chytaly mouchy, utvářely cyklus žabky nebo si modelovaly.

Mladší děti: U stolečku jsme si vystřihli studánku, kterou jsme nalepili do lesa. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zahráli jsme si hru Zatleskáme, zamáváme a Zajíček ve své jamce. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Na obrázcích děti hledaly zvířátka a následně jejich názvy vytleskaly na slabiky. Po svačince jsme se rozezpívali a naučili jsme si novou písničku o zajíčcích. V ateliéru jsme si ke studánce domalovali kameny a zítra se nám půjdou ke studánce napít zvířátka. 

Starší děti: Postupně jsme si v ateliérku nakreslili tvar studánky, kterou jsme vybarvili temperovými barvami. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. U tabule jsme si zopakovali, co je to lesní studánka a pojmenovali zvířátka žijící v lese. Po svačině jsme si u klavíru potrénovali hluboké nádechy a výdechy a zazpívali si známé písničky, jako lesní zvířátka (medvědi, hadi, ptáčci...). Poté jsme si zazpívali písničky dle přání dětí. Nakonec jsme si za doprovodu hudebních nástrojů zazpívali písničku Běží liška k táboru. Děti si vystřihly své studánky a nalepily na kapradinový podklad. Nakonec si nalepily do studánky několik hvězdiček. Poté měly starší děti angličtinu: opakovaly si základní fráze a již známá slovíčka. Pomocí plácaček si zahrály postřehovou hru na hledání ovoce a ve dvojicích schovávaly kartičky se zeleninou ostatním dětem. Nakonec si na obrazovce zahrály bowling, kde si procvičily názvy ovoce a zeleniny.

Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky a v parčíku jsme se proběhli a podívali se na miminka ruměnic. Zahráli jsme si hru na lesní zvířátka, která něco hledají. Nakonec jsme si na zahradě pojezdili na motorkách a pohráli si na pískovišti.

20240528 080400 20240528 091649 20240528 10274967

27. 5. 2024 - Saurus u lesní studánky

Po příchodu si děti u stolečku hrály s přírodninami a u druhého hrály postřehovou hru - plácni mouchu, která má barvu...

Mladší děti: V ateliéru jsme si připravili les pro zvířátka a studánku - tiskání houbičkami různými odstíny zelené. Přivítali jsme se v ranním kroužku s písničkou. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si jógu jako lesní zvířátka (srnka, zajíc, ježek, myš, ...). Po svačince jsme si pojmenovali zvířátka, která utekla z farmy a lesa. Následně jim děti pomohly najít cestu zpátky domů. Vypracovali jsme si grafomotorický list a zajíčkům nakreslili travičku. Zazpívali jsme si známe písničky. 

Starší děti: Postupně si děti na čtvrtku otiskly kapradí, přes které barvily zelené anilinky. Tím nám vznikl podklad pro lesní studánku, kterou si děti vytvoří zítra. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu. Poté jsme si povídali o tom, co jsme dělali o víkendu. Po svačině jsme si v kroužku řekli, co je to lesní studánka, jak vzniká, a kdo k ní chodí pít.

Před pobytem venku jsme popřáli Martínkovi k narozeninám a Filípkům k svátku. Ti dětem rozdali dobrůtky a pochutnali jsme si na výborných mecháčcích. Nakonec jsme si na zahradě jezdili na motorkách, houpali se, klouzali a hráli si na pískovišti.

20240527 080746 20240527 085428 20240527 092119 20240527 103550

23. 5. 2024 - Saurus vaří a peče

Po příchodu si děti hrály na koberci. Stavěly koleje a propojovaly je se silnicí. Z velké stavebnice stavěly velkou mašinku. Některé děti si hrály na doktora a léčily paní učitelku. Také jsme u stolečku počítali, kolik máme na dortík připnout svíček (kolíčků). Přivítali jsme se v ranním kroužku uvítací písničkou a zatančili jsme si Labadu. Přednesli jsme si básničku o kuchařce a zazpívali písničky: Brambory a Kuchařka je kouzelnice. Zopakovali jsme si, co dělá kuchař, cukrář, pekař a číšník. Následně jsme si pověděli, jak se chováme v restauraci a co se nesluší, abychom dělali. 

Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi u stolečku vypracovali grafomotorický list, kdy jsme dokreslovali páru nad hrnec. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku. Dělali jsme veselé grimasy, foukali do vaty (krupicová kaše) a nakonec jsme hádali, co za zvířátko paní učitelka předvádí podle citoslovců (bůůů, chrochro, …) - sluchové vnímání.

Starší děti: Po svačince děti hádaly hádanky kuchyňského náčiní. Následně jsme si procvičili  zrak a předmatematické představy - hledání stejných hrnečků. Poté děti hledaly hrnečky dle pokynu a procvičily si tak názvy čísel a geometrických tvarů. Při dechové chvilce jsme si uvařili krupicovou kaši, kterou bylo potřeba vyfoukat. Vyzkoušeli jsme naše uši, jestli rozliší různé zvuky hrnce a nakonec jsme si uvařili polévku v padáku. Polévka se nám ale vylila a  museli jsme to uklidit. 

20240524 080535 20240524 1046523 20240524 1046524 20240524 104506

23. 5. 2024 - Saurus vaří a peče

U stolečku jsme si pekli koláče podle předlohy, modelovali preclíky a zdobili jsme si dorty. Děti si hrály na koberci a postavily velké koleje se silnicemi. Holčičky vařily v kuchyňce a hrály si na kočičky.

Mladší děti: S dětmi jsme se v ranním kroužku přivítali. Zopakovali jsme si básničku Kuchařka a písničku Brambory. Zahráli jsme si hru Polévka, kdy děti běhaly kolem hrnce a jakmile paní učitelka přestala hrát na klavír, skočily do hrnce. U kalendáře jsme si vyměnili den a počasí. Podívali jsme se na pohádku Jak pejsek s kočičkou dělali dort. Pověděli jsme si, jaké ingredience do dortu dali. Po svačince jsme si udělali společně s dětmi těsto na čokoládové muffiny, které budeme mít k svačince. MŇAM!!!

Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si písničku o kuchařce. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Na koberci jsme si zopakovali, co dělá kuchař, cukrářka, pekař a číšník. Podívali jsme se, jaké známe druhy jídel a roztřídili jsme si je podle toho, zda jsou slaná nebo sladká. Zazpívali jsme si písničku Kuchařka je kouzelnice. Po svačince jsme si vypracovali grafomotorický list a poté jsme si společně upekli svačinku - muffiny. 

Abychom mohli hlídat muffiny v troubě, šli jsme si pohrát na zahradu. Hráli jsme si na pískovišti, jezdili na motorkách a hráli si na honěnou. Podívali jsme se na upečené muffiny, mňam, to je vůně, ty se nám ale povedly. 

20240523 1058572 20240523 092720 20240523 095158 20240523 105857

22. 5. 2024 - Saurus vaří a peče

Při ranních hrách si děti hrály na restauraci, stavěly si silnice a auty vozily kostičky na stavbu garáží. Holčičky si hrály na zvířátka. U stolečku jsme si zdobili dort.

Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi v ateliérku vytvořili muffiny. Děti si vybraly barvu, paní učitelka na ní obkreslila košíček a děti si ho vystřihly. Nakonec jsme nalepili šlehačku na muffin a pastelkami ji dozdobili. Rozehřáli jsme se u tancování do rytmu. Skákali jsme po jedné noze, panáka, snožmo, chodili jsme jako čáp, … Zahráli jsme si hru, kdy se nám uprostřed koberce objevil hrnec (lano) a děti (ingredience do polévky) skákaly okolo něj. Hrála písnička. Jakmile  písnička přestala hrát, děti skočily do hrnce. Protáhli jsme se s míčky a nakonec si pohráli s padákem - míchali jsme polévku a sbírali ingredience (míčky). Přivítali jsme se v ranním kroužku, zopakovali básničku a písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si s dětmi ukázali a pojmenovali kuchyňské náčiní, které potřebuje kuchařka a cukrářka ke své práci a přiřadili jsme si to k obrázkům těchto profesí. Děti zkoušely míchat těsto, válet těsto, škrabat mrkev, …
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku, zopakovali jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Dnes jsme si zacvičili. Zahřáli jsme se při pohybové hře - vaříme dobrou polévku. V kruhu jsme se protáhli se šátky jako utěrkami. Namasírovali jsme chodidla při chůzi na laně. Následně jsme se prošli na lavičce různými způsoby - procvičení rovnováhy. Na závěr cvičení byla relaxace. Po svačince jsme si ve skupinách zahráli na cukráře a cukrářky - dozdobili jsme naše “upečené” dorty. Dorty jsme si poté dali na výstavu, kde jsme si je společně zhodnotili, jak se nám povedli.

Ven jsme se šli projít do okolí školky. Proběhnout do parku a pohrát na průlezce.

20240522 085705 20240522 093931 20240522 1043215 20240522 104142

21. 5. 2024 - Saurus vaří a peče

Po příchodu si děti opět hrály na restauraci. Hosté si u číšníka objednávali jídlo a kuchař ho připravoval. U stolečku jsme zdobili dorty - svíčky, bambulky, poleva, … Hráli jsme si na koberci a stavěli jsme opět z našich oblíbených stavebnic (lego, vlaková dráha).

Mladší děti: S dětmi jsme ráno míchali polévku v hrnci (grafomotorika - kruh) na velký formát papíru. V ranním kroužku jsme se přivítali a zahráli jsme si bublinu. Zopakovali jsme si, o kom jsme si včera povídali a co může péct cukrářka a pekař nebo vařit kuchař. Také jsme se seznámili s novou básničkou Kuchařka a poslechli jsme si písničku Brambory. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si společně u klavírku udělali dechová cvičení, kdy jsme jezdili jako vlak a napodobovali různá zvířátka. Rozezpívali jsme se známými písničkami a hurá na novou písničku. Nejprve jsme si zahráli na ozvěnu, kdy paní učitelka zazpívala kousek písničky a děti po ní opakovaly. Když už nám písnička šla, zazpívali jsme si ji i s hudebními nástroji.

Starší děti: V ateliéru jsme si “upekli” těsto na dort. Děti si vybíraly barvu těsta, vystřihly si tři patra dortu a následně je nalepily na papír dle velikosti od největšího po nejmenší (zítra si dort ozdobíme). Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o kuchařce. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Poté jsme si připomněli, kdo je kuchař, číšník, pekařka a cukrářka. Co dělají a jaké dobroty nám vaří, pečou nebo smaží. Zahráli jsme si pohybovou hru - Vařím dobrou polévku, která děti bavila. Bohužel byla paní učitelka kuchařka trochu nešikovná, polévku vylila a polévka se musela vařit znovu. Po svačince jsme se rozezpívali u klavíru se známými písničkami a seznámili jsme se s písničkou Kuchařka je kouzelnice. Na angličtině jsme opakovali základní fráze a naučená slovíčka. Udělali jsme si pracovní list, kde si děti zopakovaly slovíčka ovoce a zeleniny.
Venku jsme šli vařit jídlo na pískoviště, proběhnout se, klouzat a užívali jsme si krásného počasí. 😊

 20240521 073234 20240521 074513 20240521 094117 20240521 101614

20. 5. 2024 - Saurus vaří a peče

Ráno jsme si s dětmi hráli na restauraci. Děti si objednávaly jídlo z jídelního listu, kuchař vařil a číšník nosil jídlo. Nejoblíbenějším jídlem byla pizza. Také jsme si jednu pizzu udělali i v ateliéru - malování vodovkami. Hráli jsme si na koberci, stavěli ze stavebnice a jezdili s auty. U stolečku jsme hledali stíny zdravého a nezdravého jídla.

Mladší děti: S dětmi jsme se s v ranním kroužku přivítali. U kalednáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Při relaxační hudbě jsme si zacvičili pondělní jógu a protáhli naše tělíčka. Zahráli jsme si hru Pan čáp ztratil čepičku - procvičování barev. Nakonec jsme si s dětmi zahráli na ozvěnu, kdy paní učitelka něco vytleskala a děti po ní opakovaly. Po svačince děti hledaly poschovávané obrázky po třídě (cukrářka, pekař, kuchař, číšník). S dětmi jsme si společně obrázky ukázali a pojmenovali, kdo na nich je. Nakonec jsme si dodělali naši pizzu. Děti si ji vystřihly a dolepily na ni různé ingredience (salám, rajče, sýr, ...). 
Starší děti: Po příchodu si děti hrály se zaťukávačkou, na koberci a v kuchyňce. Postupně jsme si u stolečku “dopekli” pizzu - stříhání a lepení. Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili jsme se s novou básničkou. Zacvičili jsme si v kruhu pondělní jógu s relaxační hudbou. Pomocí hádanek jsme uhodli, o čem si budeme tento týden povídat. Poté děti hádaly - kdo vaří, kdo dělá dorty, kdo peče chleba, … a ukazovaly na obrázky.  Po svačince jsme si pojmenovali kuchyňské nádobí, tleskali jsme slabiky a procvičili jsme si slova nadřazená (stůl, židle, postel = nábytek, …). Následně děti hledaly stíny kuchyňskému náčiní a u stolečku si vypracovaly grafomotoriku - spirála.
Ven jsme šli na zahradu. Vařili jsme na pískovišti, houpali jsme se, klouzali si, jezdili na motorkách a odpočívali jsme na dece, kde jsme si s dětmi povídali. 😊

20240520 070413 20240520 084145 20240520 1024339 20240520 102419

17. 5. 2024 - Saurus u rybníka

Ráno jsme si u stolečku zarybařili a zachraňovali žáby z močálu. Na zemi si každé dítě udělalo grafomotoriku. Děti s pastelkou a vážkou obtáhly cestičku vážky od leknínu k rákosu. Na koberci si děti hrály s legem, vlakovou dráhou a s kuchyňkou.

Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zhlédli jsme pohádku o Vydrýskovi a v kroužku jsme hledali zvířátka, která se v pohádce objevila. Po svačince se nám na koberci objevil rybníček s barevnými rybkami a my jsme jim zacvičili básničku "Rybičky" i s pohybem. V zápětí se nám rybičky začarovaly a z druhé strany skrývaly páry zvířátek žijících u rybníka - zahráli jsme si pexeso. Poté se nám rybičky rozdělily podle barev a zahráli jsme si hru " Pan čáp ztratil rybičku...". Nakonec jsme si procvičili jazýčky a pusinky a foukali jsme do barevných plstěných kuliček.

Starší děti: S dětmi jsme se v ranním kroužku přivítali básničkou Rybičky a písničkou Na rybníčku. Zopakovali jsme si pohybovou hru Na čápa a žabičky. Po svačině jsme si s dětmi udělali artikulační cvičení a procvičili jsme naši pusinku při zvucích zvířátek od rybníka (komár, kachna, ryba, užovka, …). K procvičení našeho dechu jsme využili brčka a rybičky. Každé dítě dostalo brčko. Úkolem dětí bylo nasát rybičku na brčko a ji dopravit ze souše zpět do rybníka. Nakonec jsme si zahráli nejoblíbenější sluchovou hru dětí. Děti hledaly schovaný reproduktor po třídě se zvuky kuňkajících žabek.
Nakonec jsme se šli projít do parku. Poběhali jsme si a udělali si zastávku na kamínkách. Děti lezly na prolézačce, houpaly se jako opice na síti a malovali do kamínků klacíky. Všem přejeme krásný víkend!

20240517 072558 20240517 1041284 20240517 1041287 20240517 102733

16. 5. 2024 - Saurus u rybníka

Ráno jsme u stolečku v obarvených a nabobtnaných chia semínkách lovili žáby. U vedlejšího stolu si děti mohly zahrát hru, kdy házely kostkou a podle puntíků na kostce měly ulovit žížalku pro rybu. 

Mladší děti: Ráno si děti vypracovaly grafomotorický list, kdy jazýčkem žabičky chytaly mouchy. V ateliéru  jsme  pomocnými nůžkami vystřihli hlavu žáby, kterou paní učitelka přehla na půl. Poté si děti vybarvily vnitřek pusy červenou voskovou nebo pastelkou. Následně jsme vystřihli oči, které si děti vybarvily a nalepily na hlavu. Do vnitřní části úst jsme vlepili jazyk smotaný na tužce a na něj nalepili mouchu. Přivítali jsme se a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a u tabule s obrázky jsme si zopakovali živočichy žijící u rybníka. Po svačině jsme dodělali žabičky a šli jsme ven na zahradu.

Starší děti: Ráno jsme si v ateliérku dodělali žabku Kuňkalku. V ranním kroužku jsme se přivítali. Děti hádaly hádanky o zvířátkách žijících u rybníka/v rybníku. Zopakovali jsme si, které živočichy a rostlinky můžeme najít u rybníka. Připomněli jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme si s dětmi procvičili předmatematické představy. Každé dítě si na koberečku vybralo jednu barvu rybiček, které si posbíralo a sedlo si s nimi na podložku. Děti nejprve měly za úkol seřadit rybičky od největší po nejmenší. Z druhé strany měly rybičky puntíky (mladší děti) a čísla (starší děti) a jako druhý úkol měly děti seřadit rybičky od nejmenšího čísla po největší. Nakonec jsme všechny rybičky dali na koberec a dle pokynu paní učitelky děti braly rybičky a dávaly je do rybníku (vezmi 2 červené a 3 modré ryby a dej je do zeleného rybníka). Společně jsme rybičky v rybnících spočítali a pak jsme určovali, ve kterém rybníčku je nejméně/nejvíce/stejně rybiček.

Vyvětrat jsme se šli na zahradu. Na pískovišti jsme stavěli hrad, zajezdili si na motorkách a klouzačce a pohoupaly na houpačkách. Před obědem jsme si pustili pohádku Jak Rákosníček se štikou vyhnali z rybníka lenost.

20240516 074348 20240516 081309 20240516 1031586 20240516 101704

15. 5. 2024 - Saurus u rybníka

V ateliérku jsme si společně s dětmi ráno připravili podklad pro žabku. U stolečku jsme hledali zvířátka v obarvené rýži, pod lupou jsme hledali zvířátka ve sklenici. Skládali jsme puzzle a hledali stejná písmenka podle předlohy. 

Mladší děti: ivítali jsme se a zatančili si kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, roční období a počasí. Poté nás čekalo větší cvičení. Nejprve jsme se protáhli ke sluníčku. Protáhli jsme ruce a hlavičky. Poté jsme si v kroužku pojmenovali zvířátka žijící u rybníka. Do rybníčka se nám vysypaly barevné rybičky. Děti běhaly kolem rybníčka nebo chodili, jako různá zvířátka. Na  signál lovily rybičky v barvách dle pokynů. Poté měly za úkol na signál najít rybníček dané barvy. Nakonec jsme se vydýchali hlubokými nádechy a výdechy. 

Starší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali jsme si novou básničku a písničku. U kalednáře jsme si pověděli jaký máme den a počasí. Čekalo nás velké cvičení. Nejprve jsme chodili do rytmu dřívek (čáp), klapačky (žába), trianglu (vážka) a chrastítka (rybka) jako zvířátka. Zahráli jsme si pohybovou hru Na rybáře a rybičky a s obručemi jsme se protáhli. Obruče jsme využili ještě ke hře Na čápa a žabky, kdy jedno dítě bylo čáp a ostatní děti žabky. Na pokyn paní učitelky "Pozor, čáp!" se žabky měly co nejrychleji schovat do rybníku (obruč). Čáp žabky chytal. Pokud chytil žabku, děti se v rolích vymění. Nakonec jsme si proběhli stezku přes rybník. Děti měly na úkol proběhnout stezku, aniž by spadly do rybníka. 

Po svačince jsme se vydali na dlouhou procházku k rybníku Fařina za zimní stadion. Měli jsme štěstí a u rybníka jsme viděli kačera s kačenkami a rybky i pana rybáře. Kačera s kačenkami jsme nakrmili hráškem a vyrazili jsme zpět do školky na oběd. Děti moc moc chválíme, že celou procházku ušly! :) 

20240515 075327 20240515 083524 20240515 085742 20240515 102039

14. 5. 2024 - Saurus u rybníka

Ráno jsme u stolečků hledali různá zvířátka ve sklenici za pomocí lupy. Starší děti hledaly písmenka podle předlohy a za pomocí žabiček na kolíčku chytaly mouchy, červíky…. V ateliérku jsme si se staršími dětmi dodělali naši rybku v rybníce a mladší dětí si rybičky vyťupkaly temperovými barvami. V ranním kroužku jsme se přivítali, zahráli si bublinu. Zopakovali jsme si, o čem jsme si včera povídali a naučili se novou básničku Rybičky. Seznámili jsme se s písničkou Na rybníčku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zahráli jsme si hru, kdy paní učitelka hrála na klavír a jakmile přestala hrát, děti předvedly různé cviky (např.: lehnout na břicho, dřep,…). Po svačince jsme si udělali dechová cvičení, kdy jsme dělali různé zvuky jako zvířátka (kvákání, syčení, bzučení jako komár, mlaskání jako kapr,…). Rozezpívali jsme se známými písničkami a nakonec jsme se naučili písničku Na rybníčku. Při písničce nás doprovázely obrázky, které se objevovaly v písničce, pro lepší zapamatování. Starší děti si vypracovaly grafomotorický list, kdy chytaly žábě mouchy do pusy. Poté měly angličtinu. Opět opakovaly slovíčka, která už moc dobře znají (oblečení, části těla, rodina,…). Udělaly si pracovní list, kdy poznávaly zeleninu a učily se ji anglicky pojmenovávat. Pustily si video, kde opakovaly ovoce, zeleninu a barvy. Nakonec si děti vzájemně schovávaly obrázky po třídě. Mladší děti se šly projít přes město do parku a nakonec si poběhaly na zahradě, pohoupaly na houpačkách a zajezdily na skluzavce.

20240514 071012 20240514 080347 20240514 094213 20240514 102715

13. 5. 2024 - Saurus u rybníka

Po příchodu dětí jsme si v ateliérku vytvořili podklad pro obrázek rybky v rybníku. Děti spolu se spoustou vody smíchaly anilinové barvičky (modrá, zelená) a celou čtvrtku s nimi pomalovaly. U stolečků děti s pomocí čápa na ruce chytaly potravu a pod lupou hledaly obrázky dle předlohy. U druhého stolečku jsme hledali stíny k obrázkům a  skládali puzzle. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Protáhli jsme se u jógy při relaxační hudbě. Ještě před svačinkou jsme popřáli Kájovi, který měl narozeniny. Společně jsme mu zazpívali písničky podle jeho výběru. Děkujeme Kájovi za krásnou dobrůtku pro děti! Po svačince děti hledaly poschovávané obrázky zvířátek a rostlinek po třídě. Obrázky jsme si dali doprostřed koberce a společně s dětmi si je prohlédli a pověděli, kde tato zvířátka žijí. Zda žijí v moři, na poušti nebo v lese? Nakonec děti správně odpověděli, že tato zvířátka a rostlinky můžeme najít u rybníka. Zvířátka jsme pojmenovali a roztřídili. Pokud žijí ve vodě, dali děti obrázek na modrý šátek. Pokud u vody tak daly děti obrázky na zelený šátek. Poté jsme si je dali na tabuli. Nakonec jsme si se staršími dětmi udělali pracovní list, kdy děti vytleskávaly obrázky a podle počtu tlesknutí vybarvily puntíky. Na procházku jsme se šli projít do parku a zakončili jsme ji na naší zahradě. Děti si zajezdily na motorkách a pohrály si na pískovišti. Také jsme se pohoupali na houpačce a klouzali po klouzačce.

20240513 080102 20240513 084500 20240513 094136 20240513 103003

10. 5. 2024 - Moje milá maminka

Po příchodu si děti u stolečku hrály s kamínky. Poté si vytvořily sladký dáreček pro maminky. Společně jsme se přivítali a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den a počasí. U tabule jsme si zopakovali rýmované hádanky o mamince a členy rodiny. Po svačince nás čekala logopedická chvilka. Nejprve jsme se soustředili na první písmena ve slovech a poté jsme foukali do umělého okvětního lístku. Nakonec děti podle zvuku hádaly zvuky v domácnosti (luxování, tekoucí voda,...). Zazpívali jsme si písničku o mamince a starší děti si vypracovaly pracovní list, kde vybarvovaly odlišné srdíčko, které do řady nepatří. Při pobytu venku jsme se šli krátce projít městem a okolo pošty zpět na zahradu školky. Tam si děti jezdily na motorkách, klouzaly se a házely šiškami. Všem přejeme krásný víkend a všem maminkám pěknou sváteční neděli. 

20240510 073949 20240510 082203 20240510 093005 20240510 104336

9. 5. 2024 - Moje milá maminka

Po příchodu si děti hrály na koberci s vláčkodráhou, kuchyňkou, kočárkem a nákupním vozíkem. U stolečku přiřazovaly geometrické tvary a starší děti barvy tvarů pojmenovávaly v angličtině. Také hledaly rozdíly v obrázcích o odlišné obrázky v řadě, které označovaly kamínkem.                                                                                                                                     

Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili jsme si kolo, kolo mlýnský. Zacvičili jsme si se srdíčky a chodili jsme podle hudby do kruhu. Protáhli jsme se a prošli jsme si překážkovou dráhu, kde jsme nosili srdíčka pro maminku.         

Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si labadu a malého broučka. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období a vyjmenovali jsme si měsíce v roce. Poté jsme si zacvičili. Nejprve jsme se protáhli s barevnými kroužky od hlavy po paty. Následně děti chodily kolem srdce z lana jako různá zvířata. Běhaly a ze srdíčka sbíraly barvy míčků dle pokynů. Nakonec jsme se vydýchaly hlubokými nádechy a výdechy. Po svačince jsme si přečetli krátkou pohádku o mamince a děti měly za úkol doplňovat do textu chybějící slova dle obrázků. Nakonec jsme si u tabule zopakovali členy rodiny a vše, s čím můžeme mamince pomáhat. Poté jsme si šli užívat sluníčka na zahradu. Hráli jsme si na pískovišti, kde jsme dělali bábovky a hrabali díry. Děti jezdily na motorkách a odpočívaly na dece.

20240509 084307 20240509 085326 20240509 092515 20240509 102234

7. 5. 2024 - Moje milá maminka

Po příchodu si děti hrály na koberci s plyšáky, kolejemi a dřevěnými kostkami. U stolečku skládaly na srdce geometrické tvary nebo rovnaly srdíčka dle velikosti. Průběžně jsme pracovali na překvapení pro maminky. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. U tabule jsme si vyjmenovali členy rodiny a podle obrázků si ukázali, jak můžeme mamince pomáhat. Po svačině jsme si u klavíru procvičili správné dýchání a posilovali jsme pusinky pomocí polibků a nafukování bublin. Následně děti určovaly známé písničky dle melodie a naučili jsme se písničku o mamince. Malé děti šly ven a starší měly angličtinu. Zopakovaly si základní fráze a ovoce. Také si zahrály postřehovou hru na plácání ovoce dle pokynů lektorky. Udělaly si pracovní list, kde spojovaly půlky ovoce s celými kousky. Následně si zahrály fotbal na LCD obrazovce, kde procvičovaly ovoce. Nakonec proběhla, u dětí oblíbená, schovávačka obrázků. Při pobytu venku jsme se šli projít do parčíku, kde se děti proběhly, zamávaly mašině a pohrály si na kamínkách. Cestou jsme pozorovali práci v mraveništi a šneky. Pobyt venku jsme ukončili na zahradě, kde jsme si zahráli hru na kůzlátka a vlka a cukr-káva-limonáda. Menší děti si pojezdily na motorkách.

20240507 070846 20240507 085152 20240507 101617

6. 5. 2024 - Moje milá maminka

Ráno si děti hrály se silnicí, auty a mašinkami. U stolečku kolíčkem určovaly počet předmětů na obrázcích nebo si procvičovaly geometrické tvary na srdíčku. Průběžně začaly připravovat dárek pro maminky, na čemž rozvíjely svou fantazii a kreativitu. Společně jsme se přivítali a zacvičili si Malého broučka. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Poté jsme si zacvičili pondělní jógu a seznámili jsme se s tématem týdne pomocí obrázkových hádanek. Následně jsme si ukázali, jak můžeme pomáhat maminkám. Po svačině jsme se vydali na den otevřených dveří k hasičům. Hasiči nám ukázali, jaké používají přilby a výstroj. Také jsme si je mohli vyzkoušet a podívali jsme se do hasičského auta. Hadicí jsme stříkali vodu na balón a snažili jsme se ho strefit do branky. Nakonec jsme si vyzkoušeli přelézt po překážce (kladině) s dopomocí hasičů a paní učitelek. Městem jsme se vrátili zpět do školky.

20240506 074556 20240506 084512 20240506 101546 20240506 102533

2. 5. 2024 - Přiletěla čarodějnice

Po příchodu se děti postupně  střídaly u stolečku se slizem a zachraňovaly zvířátka. Opět si hrály na čarodějnice a čaroděje - vařily lektvary. Na koberci jsme postavili koleje a kluci si hráli s ponkem. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku. Zahřáli jsme se při hře na čarodějná zvířátka a protáhli se s čarodějnými mazlíčky. Vyzkoušeli jsme si dneska házení spodem a na cíl. Snažili jsme se malé míčky hodit do různě velkých obručí. A nakonec jsme vařili lektvar - podle zadání házely děti barevné míčky do boxu (kotle). Po svačince jsme si zkusili různá kouzla a pokusy. Ven jsme se šli projít přes město až na hřiště. Tam jsme pozdravili ptáčky a chvilku si pohráli. 

20240503 080500 20240503 093015 20240503 102610 20240503 102235

2. 5. 2024 - Přiletěla čarodějnice

Ráno si děti hrály jako čarodějnice v doupěti. Vařily lektvary, ale také chystaly různé pokrmy na talířky. Také si hrály na koberci s kolejemi a auty. U stolečku jsme si postupně vytvořili pavučinu s pavoukem. Přivítali jsme se v ranním kroužku a společně jsme si pověděli, co jsme dělali o volném dnu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Děti hádaly hádanky a pak hledaly zvířátka podle popisu. Zahráli jsme si pohybovou hru - Čaruju, čaruju. Zopakovali jsme si písničku o čarodějnici a společně jsme si na ni zatančili. Po svačince jsme měli logopedickou chvilku s čarodějnou pohádkou a kouzelnými zaříkadly. Podívali jsme se na pohádku Chaloupka na vršku - čarodějnice a následně si děti udělaly pracovní list. Hledaly vždy dva stejné klobouky, které vymalovaly sejnou barvou. Ven jsme si šli pohrát na zahradu.

 20240502 074024 20240502 085901 20240502 093237

30. 4. 2024 - Přiletěla čarodějnice

Po příchodu na nás čekala čarodějnická chýše, kde jsme vařili lektvary a čarovali.  Také jsme si zatančili jako čarodějnice na velkém kopci. V ateliéru jsme si dokončili naše čarodějnice. Přivítali jsme se čarodějným tancem a řekli jsme si, jaký máme den, měsíc a počasí. Po svačince jsme si zazpívali čarodějnické písničky. Následně jsme se rozdělili na dvě skupinky a šli jsme splnit dva úkoly. V prvním úkolu bylo vyrobit si svůj kouzelný lektvar. Děti si vybraly barvičku, třpytky a vyčarovaly lektvary. 😊 Druhý úkol byl projít čarodějnou stezku, kterou mám čarodějnice připravila. A tam bylo úkolů ještě víc - létat na koštěti, házet pod kotel, najít stejné obrázky, dávat lektvary do poličky, … Mladší děti si hrály venku. Starší děti měly angličtinu, kde si procvičily známá slovíčka. Poté se učily nová slovíčka - ovoce (jablko, banán, pomeranč, meloun, …). Vyplnily si pracovní list a hrály hry. Před obědem si každá čarodějnice a každý čaroděj vyčarovali odměnu. 😊

20240430 070342 20240430 091657 20240430 1114326 20240430 094609 20240430 1114327

29. 4. 2024 - Přiletěla čarodějnice

Ráno jsme u stolečku hledali obrázek, který do řádku nepatří. Také jsme řadili čísla k obrázkům a hledali jsme stejné čarodějné obrázky. Na zemi jsme si uvolnili ruku a lítali jsme s čarodějnicí od jeskyně ke kotlíku. Vedle děti skládaly puzzle nebo pokládaly barevné kuličky na pavoučky. V ateliérku jsme si vymalovali šaty pro čarodejnici a její obličej. Přivítali jsme se v ranním kroužku. U kalendáře jsem si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Protáhli jsme se při čarodějné józe. Po svačince, jsme si řekli, jaké nás čeká téma. Pověděli jsme si, že zítra budou čarodějnice, proč se zapalují ohně a že se čarodějnice slétaly na kopce, kde tancovaly okolo ohně. Přečetli jsme si pohádku a seznámili jsme se s básničkou. Ven jsme se šli projít do parčíku. Zamávali jsme mašině a okolo školky jsme splnili úkoly, které mají na plotě. Nakonec jsme si pohráli na zahradě.

20240429 070346 20240429 080109 20240429 092853 20240429 103002

26. 4. 2024 - Saurus a Den Země

Starší děti si po příchodu v ateliérku dodělaly popelnice. Do správné popelnice jsme dolepily odpadky a dokreslily sluníčko a mráček. Děti si hrály libovolně na koberečku. U stolečku jsme si zahráli postřehovou hru, kdy jsme co nejrychleji hledaly obrázky podle kartiček. V ranním kroužku jsme se přivítali, zatančili si Labadu. Připomněli jsme si básničku a zazpívali jsme si s klavírkem písničky a zopakovali jsme si i novou písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, počasí, měsíc a roční období. Před svačinkou jsme si ještě procvičili sluch a zahráli si na ozvěnu, kdy paní učitelka vytleskávala a děti tleskaly po ní. Po svačince jsme si se staršími dětmi udělali grafomotoriku (cestička odhozeného odpadku do správné popelnice, vybarvení popelnice podle odpadku) a hurá ven. Dnes jsme šli na delší procházku, protože bylo krásné počasí a chtěli jsme si prohlédnout, jak vypadá naše planeta Země a co všechno na ní můžeme vidět. Cestou jsme plnili různé úkoly, které byly poschovávané a děti je hledaly. Nakonec jsme našli krabičku se sladkou odměnou. Přejeme krásný prosluněný víkend! :)  

20240426 084226 20240426 091504 20240426 102439 20240426 104419

25. 4. 2024 - Saurus a Den Země

Děti si po příchodu hrály na koberci s legem a dřevěnými kolejemi. U stolečků jsme opět zdobili motýlka a kytičku. Starší děti zkoušely hledat písmenka podle předlohy a dávat na ně skleněné kamínky. Také přiřazovaly obrázky, co se z čeho vyrábí (papír - krabice, kniha....).  

Mladší děti: Po příchodu si děti vytvořily popelářské auto s odpadky. Stříhaly samy nebo s pomocnými nůžkami části auta z barevných papírů a lepily na bílou čtvrtku. Přivítali jsme se a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a u tabule jsme si zopakovali druhy tříděného odpadu a veselou a smutnou planetu Zemi. Po svačině jsme si v horním patře postavili velkou a spokojenou zeměkouli, na které žijí spokojení lidé i zvířata.

Starší děti: V ateliérku jsme si s dětmi vyrobili barevné popelnice. Děti si vybraly tři barvičky, obreslily popelnici, vystřihly ji, přeložily na půl a nalepily na čtvrtku. V ranním kroužku jsme se přivítali. Zopakovaly jsme si básničku s pohybem a zazpívaly písničku. Zahráli jsme si na sochy. Procvičili jsme si naše uši při hře Tichá pošta. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku a veselými grimasy jsme protáhli pusinky. Foukali jsme do papírové kuličky, nejprve málo, pak hodně. S dětmi jsme si na LCD obrazovce spustili webovou stránku tonda-obal, kde si děti připomněly, co se hází do jaké popelnice a nakonec děti přiřazovaly odpadky do popelnic a přes bludiště hledaly cestičku odpadku k popelnici. 

Vyvětrat jsme se šli do parku, kde jsme si poběhali a zamávali mašině. Začalo pršet, tak jsme si ve školce pustili pohádku prasátko Peppa - recyklace.

20240425 075217 20240425 093602 20240425 094817 20240425 103915

24. 4. 2024 - Saurus a Den Země

Ráno si děti hrály na koberečku dle vlastního výběru. U stolečku měly možnost si zdobit motýlka a kytičku různými předměty (kamínky, bambulky, hvězdičky, knoflíky) a u druhého jsme zblízka pozorovali lupou globus. 

Mladší děti: Po příchodu všech dětí jsme se přivítali a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Následně jsme si zopakovali básničku Třídění odpadu a zacvičili jsme si. Děti běhaly kolem vesmíru a na signál hledaly míčky dle barev, které dávaly do zeměkoule. Poté chodily jako různá zvířátka (medvědi, ptáčci, žabky a zajíci). Prošli jsme se po laně, abychom si promasírovali chodidla a prolezli jsme vesmírným tunelem na naší planetu. Nakonec děti relaxovaly při melodii na skladbu "Chválím tě, Země má". V ranním kroužku jsme si ukázali šťastnou a nešťastnou planetu a zopakovali si třídění odpadků. Po svačině si děti udělaly grafomotorický list, kdy malovaly zeměkoule formou motání klubíček, při čemž si uvolnily zápěstí.

Starší děti: V ranním kroužku jsme se s dětmi přivítali. Zopakovali jsme si básničku a novou písničku Odpadky. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. A hurá cvičit. Nejprve jsme chodili do rytmu bubínku a když se do bubínku praštilo, děti si měly lehnout. Poté jsme si s dětmi zopakovaly hru Na semínko, sluníčko a vodu, kdy dostaly šátečky na ruku a po vypnutí hudby děti měly udělat trojice (voda, semínko, sluníčko). Protáhli jsme se s míčky (zeměkoulí) a následně jsme si nacvičili hod spodem do obruče. Nakonec jsme si proběhli překážkovou dráhu a na konci dráhy jsme roztřídili odpadky do správných popelnic. Po svačince jsme si ukázali obrázky barevných popelnic, a co za odpadky do nich patří. Odpadky jsme si i přiřadili. Nakonec jsme si udělali pracovní list, kdy děti vybarvovaly odpadky podle toho, do jaké popelnice patří. 

Na procházku jsme se šli projít přes město. Proběhli jsme se v parku a vrátili jsme se zpět do školky. 

20240424 065209 001 20240424 084138 20240424 1044339 20240424 104228

23. 4. 2024 - Saurus a Den Země

U stolečků jsme skládali různé kamínky, bambulky, knoflíky a hvězdičky na motýlka a kytičku. Také jsme si hráli s globusem. Na koberečku jsme si hráli s legem a s kolejemi.

Mladší děti: Po příchodu si děti na svou zeměkouli pomocí rukou otiskly zelené části. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. U tabule jsme si zopakovali, do které popelnice se dává jaký odpad. Po svačině jsme si u klavírku udělali dechové hry a zazpívali si známé písničky. Nakonec jsme si zatančili na písničku Popelář od Míši Růžičkové. Dodělali jsme si naše vesmíry, kam si děti přilepily vystřižené zeměkoule na černou čtvrtku a dozdobily hvězdičkami a meteority.

Starší děti: V ateliérku jsme si dodělali naši Zemi. Vystřihli jsme ji, nalepili na černý papír a dolepili jsme k ní hvězdičky. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. Naučili jsme se novou básničku a seznámili jsme se s písničkou. U kalendáře jsem si pověděli, jaký máme den a počasí. Připomněli jsme si, o čem jsme si včera povídali a jak moc je důležité, abychom naši planetu ochraňovali. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení (mašina a citoslovce zvířátek). Rozezpívali jsme se a poslechli jsme si novou písničku, kterou si budeme opakovat. Nakonec jsme si ji zazpívali i s hudebními nástroji. Procvičili jsme si grafomotorický prvek kruh a nakreslili jsme Zeměkouli.

Na procházku jsme se šli proběhnout do parku a nakonec jsme si na zahradě pohráli na pískovišti a motorkách a pohoupali se na houpačkách.

20240423 081006 20240423 092806 20240423 092836 20240423 102816

22. 4. 2024 - Saurus a Den Země

Mladší děti: Ráno si děti vytvořily zeměkouli pomocí ťupání modrých barev houbičkou. Poté jsme se přivítali a u kalendáře si pověděli, jaký dnes máme den a počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu. V ranním kroužku jsme se seznámili s tématem týdne. Řekli si o svátku Den Země, který připadá na dnešek a na obrazovce jsme si ukázali, co bychom měli dělat pro to, aby se naše planeta usmívala. Po svačině jsme si pomocí obrázků ukázali, jak třídíme odpadky a poté děti říkaly, co do kterého kontejneru patří. Seznámili jsme se s básničkou o třídění odpadu a šli jsme ven.

Starší děti: Ráno jsme si v ateliérku vytvořili zeměkouli. Děti si do předkreslené zeměkoule naťupkaly větší vrstvu zelené (pevnina) a modré (voda) barvy. Nabarvenou čtvrtku jsme přikryli celofánem a děti za pomocí ručiček do barev plácaly, aby se propojily a vznikla nám krásně barevná Zeměkoule. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Protáhli jsme se při józe u jarní relaxační hudby. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Na děti čekalo překvapení v podobě glóbusu. Měly zkusit uhádnout, o jakém tématu si tento týden budeme povídat - Den Země. Společně jsme si ukázali, kde je ČR, co znamená modrá barva na globusu a co hnědá. Po svačince jsme si pověděli, co naší planetě škodí a naopak, jak ji můžeme chránit nebo ji pomáhat. S dětmi jsme si společně roztřídili obrázky ke smutné a šťastné planetě. Podívali jsme se na video Brďo a ohrožená Země. Nakonec jsme si vypracovali pracovní list. Děti dostaly obrázky, které rozstříhaly a následně je nalepily na list, kde byla šťastná a smutná země.
Při pobytu venku jsme se šli projít a proběhnout do parku. Nakonec jsme si na zahradě ještě zajezdili na motorkách.

20240422 073452 20240422 084843 20240422 105838 12 20240422 103340

19. 4. 2024 - Saurus na dvorku

Po příchodu si děti hrály na koberci. U stolečku jsme si na obrázku hledali zvířátka, počítali je, říkali jsme kde jsou schovaná a opakovali, jak se jmenuje maminka, tatínek či mláďátko. Pod lupou jsme pozorovali pavouka, který se nám objevil ve školce. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku o slepičce, kohoutkovi a kuřátku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Představili jsme si kravičku, řekli si proč ji na farmě chováme a zkusili jsme si ji podojit. Zopakovali jsme si písničku Když jsem já sloužil. Přečetli si pohádku O neposlušných kůzlátkách a řekli jsme si, co kůzlátka dělala špatně. Po svačince jsme si s pomocí hledací hry zopakovali rodinky zvířátek a menší děti si postavily farmu. Ven jsme se šli projít po okolí, Zopakovali jsme si básničku a zahráli hru Zatleskáme, zamáváme.

20240419 072227 20240419 083801 20240419 1038443 20240419 103123

18. 4. 2024 - Saurus na dvorku

Mladší děti: V ateliérku jsme si s dětmi dodělali prasátka. Vystřihli jsme hlavu, čumáček, uši. Nalepili jsme a dokreslili černé tečky do očí a dvě dírky na čumáček. V kroužku jsme se přivítali a zahráli si Bublinu. U kalendáře jsme si pověděli jaký máme den, počasí a roční období. Zopakovali jsme si básničku a písničku za doprovodu hudby. Po svačince jsme se podívali na pohádku Teo na farmě a pověděli jsme si, jaká zvířátka v pohádce byla a ukázali jsme si je na obrázcích na tabuli.

Starší děti: U stolečku jsme si nakreslili kuřátko a procvičili jsme si tak grafomotorický prvek - kruh. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali básničku Kuřátko. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme dne a počasí. Zahráli jsme si pohybovou hru, kde děti tancovaly, a na daný povel, hledaly mláďátka (sele, jehňátko, telátko, ...). Také hádaly hádanky o domácích zvířátkách. Následně jsme si zahráli sluchovou hru - Zvířecí rodinky. Za pomoci zvuků zvířátek hledaly děti stejnou dvojici (kráva a tele, ...). Po svačince jsme si zopakovali písničku Když jsem já sloužil a děti ukazovaly obrázky těch zvířátek, o kterých se právě zpívalo. Nakonec jsme si zahráli na hlídacího psa (Kimova hra - zraková paměť).

Ven jsme se šli projít po okolí. Proběhli jsme se v parku a zahráli na honěnou. Na zahradě velké děti zazpívaly menším dětem písničku i s obrázky. Jezdili jsme na motorkách a hráli si na pískovišti. Některé děti se ještě chtěly opět zahrát sluchovou hru - Zvířecí rodinky.

20240418 1056352 20240418 081611 20240418 104711

17. 4. 2024 - Saurus na dvorku

Hráli jsme si na koberci s legem - stavba garáže pro traktor a hasiče. Hry v kuchyňce - vaření dobrot, příprava kávy pro paní učitelku. Hra s magnetickou tabulkou. U stolečku jsme hledali stíny zvířátek a stavěli jsme je podle předlohy. 

Mladší děti: Ráno jsme si v ateliérku vymalovali hlavičku prasátka růžovou barvičkou. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Čekalo nás velké cvičení. Zahřáli jsme se při běhání do rytmu klavíru. Protáhli se, aby nás nebolelo tělíčko a zahráli jsme si hru Hledání zvířátek. Proběhli jsme si opičí dráhu jako zvířátka z farmy - válení sudů na žíněnce - prasátko se válí v blátě, skákání přes obruče jako koník, prolézání tunelem jako pejsek a nakonec chůze po laně jako chodí slepička po bidýlku. Nakonec jsme si zazpívali písničku, kterou jsme se učili včera. U toho jsme s padákem houpali nahoru a dolů a při slovech "má panenka pláče doma v komoře" jsme nadzvedli padák a schovali se pod něj. Po svačince jsme si udělali grafomotorický list. Některé děti si nakreslily kuřátko a některé dělaly ohrádku zvířátkům, aby neutekla. 

Starší děti: Vystřihli jsme si hlavičku, nožičky a ocásek pro kravičku. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o kuřátku, slepičce a kohoutkovi. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, počasí a roční období. Měli jsme dnes velké cvičení. S pohybovou hrou Čáry, máry jsme zahřáli tělíčka. Stávali se z nás různá zvířátka ze statku. Protáhli jsme se a zacvičili si s dřevěnou kostičkou. proběhli jsme si překážkovou dráhu, jako koníci, kteří skáčou přes překážky. Váleli jsme sudy jako prasátka, co se ráda rochní v bahně. Procvičili jsme si přípravné cviky pro nácvik kotoulu a odvážné děti si ho zkusily (úplně všechny). Po svačince si děti vybraly jeden obrázek se zvířátkem a hledaly na něm, co dané zvířátko jí, kde bydlí, a jak nám může pomáhat. Poté to řekly ostatním dětem. Následně jsme si dodělali kravičku a šli jsme se projít ven.

Venku jsme se prošli po okolí. Proběhli jsme se v parku a nakonec jsme na zahradě zkontrolovali semínka. Také jsme si ještě jednou zahráli na koníky a přeskákali překážky připravené na zahradě.

20240417 081724 20240417 1044281 20240417 1044289 20240417 104334

16. 4. 2024 - Saurus na dvorku

Po příchodu děti hledaly správné obrázky na velký obraz. Dodělaly si slepičku a hrály si s hračkami dle vlastního výběru.

Mladší děti: Na koberečku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Zopakovali jsme si, o čem jsme si včera povídali. U tabule jsme si ukázali a pojmenovali zvířátka a řekli jsme si, jaký zvuk daná zvířátka dělají. Zahráli jsme si opět hru hledání obrázků a seznámili jsme se s novou písničkou, kterou se budeme učit po svačince.

Starší děti: U stolečku si děti postupně vymalovaly tělíčko, nohy a ocásek kravičce (ťupkání temperovými barvami). Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zopakovali jsme si, jaké známe domácí zvířátka a poté děti hledaly rodinky zvířátek. Rodiny jsme si pojmenovali a zopakovali si, jak která zvířátka mluví.

Po svačině jsme měli hudební chvilku. Zahráli jsme si na hudební hádanky a artikulační hru Slyším, slyším zvířátko. Rozezpívali jsme se a následně jsme se s pomocí obrázků naučili novou písničku Když jsem já sloužil. S dětmi nás to moc bavilo a zítra si ji zopakujeme.

Starší děti měly angličtinu. Opakovaly si známé fráze a slovíčka. U stolečku si vypracovaly pracovní list, kdy spojovaly slova s obrázky částí těla. Na koberečku hledaly a pojmenovávaly části těla dle pokynu paní učitelky a plácaly je kuželkami. Nakonec si zahrály oblíbenou hru. Děti udělaly dvojice a po dvojicích ostatním dětem schovávaly obrázky, které se pak hledaly.

Mladší děti se šly proběhnout na zahradu. Vařili jsme na pískovišti a jezdili na motorkách. Následně jsme se rychle utíkali schovat, protože nám začalo vydatně pršet. Ve školce jsme se podívali na pohádku Krtek.

20240416 1041037 20240416 095115 20240416 071045 20240416 101152

15. 4. 2024 - Saurus na dvorku

Po příchodu si děti hrály na koberci s kolejemi, autíčky a dřevěnými kostkami. U stolečku krmily farmářská zvířata a skládaly ovečku a pozadí z kosmetických tyčinek. U druhého stolečku krmily drůbež kukuřicí. Poté jsme společně udělali stračeně černé fleky pomocí rukou.

Mladší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali. Zatančili jsme si Bublinu a přirelaxační hudbě jsme se protáhli u pondělní jógy. Pověděli jsme si, o jakém tématu si tento týden budeme povídat - domácí zvířátka. Po svačince jsme si ytvořili kropenatou slepičku. Děti si prstíky naťupkali na slepičku barvu ( hnědá, bílá, černá) a nechali jsme zaschnout. Děti po třídě hledaly poschovávané obrázky zvířátek. Společně jsme si je na koberci poté ukázali a pojmenovali. Zahráli jsme si hru, kdy děti běhaly a na pokyn paní učitelky hledaly správný obrázek zvířátka.

Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si kolo mlýnský a labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období a zacvičili si pondělní jógu. V ranním kroužku jsme se seznámili s tématem týdne a každý řekl, jaká zvířata doma chová. Poté jsme si sestavili zvířecí rodinky a pověděli si, pro jaký účel je můžeme chovat. Po svačině jsme se seznámili s básničku Kuře a zazpívali si písničku Běžela ovečka.

 20240415 070404 20240415 084326 20240415 095752 20240415 094538 20240415 110035 

12. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Po příchodu si děti hrály na koberci. Stavěly koleje, jezdily s auty, vařily v kuchyňce, prohlížely si knížky. Dodělali jsme poslední obrázky a šli se přivítat. Zatančili jsme si s básničkami. U kalendáře si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zahráli jsme si hru na semínka a podle klavírku vstávali jako semínka na jaře. Také jsme si zahráli Zatleskáme, zamáváme a procvičili jsme si části těla (ruce, nohy, ...). Po svačině jsme šli na zahradu, kde jsme zalili záhonek. Hráli jsme si na pískovišti, vařili tam čaje, kávy, dorty a také pekli bábovky. Některé děti jezdily na motorkách a hrály si na policii. Pohoupali jsme se v houpací síti a zahráli jsme si hry s padákem a míčky. 

20240412 094402 20240412 100642 20240412 101532 20240412 095257

11. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Dnes nás ve školce čekala nová stavebnice. Děti skládaly různé stavby z hrášku a párátka. Chtělo to občas trochu trpělivosti a procvičit si prstíky, ale šlo jim to skvěle. Přivítali jsme se v ranním kroužku. Zopakovali písničky a taneček. Jako semínka jsme klíčili podle zvuku klavíru. Oslavili jsme Izabelky svátek a procvičili jsme si předmatematické představy (kde je více nebo méně kuliček hrášku, jestli je hrášek pod, nad, vedle mističky, apod.). Ven jsme šli na delší procházku do města sklouznout se na klouzačku. Do parku pozdravit mašinu, protáhnout nohy a postavit domeček pro broučky. Nakonec jsme si ještě pohráli na zahradě.  

20240411 084856 20240411 070822 20240411 102604

10. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Ráno jsme si u stolečku postupně dodělali obrázek - Jak roste hrášek? Také jsme zkoumali lupou kytičky, fazolky a nakonec vše, co děti napadlo. Uvolnili jsme si ruku při grafomotorice na zemi - obtahovali jsme překreslené obrázky (hrášek v záhonku). Přivítali jsme se v ranním kroužku a zazpívali jsme si písničky. Dnes jsme si zacvičili. Zahřáli jsme se při písničce Šel zahradní do zahrady a protáhli se s míčky jako s malými semínky. Prošli jsme si překážkovou dráhu a semínka zaseli do správného záhonku. Zahráli jsme si hru na semínka, vodu a sluníčko. Po svačince jsme si poslechli pohádku o semínku a krtkovi. Následně děti předvedly, jak roste semínko, když na něj zasvítí sluníčko a zaleje ho déšť. U stolečku jsme si vypracovali grafomotorický list a zalili tak kytičky. Ven jsme se šli projít do malého parku a cestou jsme pozorovali spoustu šneků.

20240410 070223 20240410 085338 20240410 092730 20240410 103320

9. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Po příchodu jsme si v ateliérku dodělali obrázky hyacintů za pomocí vatových tyčinek. Starší děti si u stolečku nalepily hrášky (kuličky - krepový papír) na svůj záhonek a s pomocí fixů si dokreslily výhonky a kořínky. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničky. Následně jsme si zazpívali u klavíru. Procvičili jsme si jazýček a pusinky s pohádkou o semínku a poté jsme si zahráli na zvířátka. Vyzkoušeli jsme naše ouška, jestli poznají známé písničky, které jsme si i zazpívali. Zopakovali jsme si písničku Semínka s hudebními nástroji a nakonec jsme si zazpívali o housence Rafaele + pohyb. Hned po svačince jsme šli na zahradu. Společně jsme si zaseli semínka rajčat, hrášku, mrkve a ředkvičky. Teď už jen řádně zalévat a počkat, zda nám něco vyroste. :) děti si poté hrály na pískovišti a motorkách. Kreslily si křídami na chodníček a holčičky dělaly domečky pro šnečky. Starší děti pak šly na chvilku do školky, měly angličtinu. Opakovaly známé fráze a učily se části těla. U stolečku kreslily bláznivý obličej a následně si zahrály hry na procvičení slovíček. Dnes jsme si užili krásný den. 

20240409 075018 20240409 084444 20240409 095012 20240409 104118

8. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Ráno si děti hrály na koberci a u stolečků. Stavěly velkou hasičskou stanici z lega, vlakovou dráhu a v kuchyňce vařily výborná jídla. U stolečku si zkusily najít včelku a přiřadit ji ke správné kytičce. Postupně jsme si v ateliérku namalovali záhonek, abychom si do něj mohli nasadit hrášek. Děti si také vymalovaly listy od hyacintu, který pozorujeme na naší zahrádce - zítra dokončí květ. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o semínku. Zacvičili jsme si pondělní jógu, jako semínko pampelišky ležící v trávě. Po svačince jsme nejprve oslavili Emičky svátek a společně jsme ji zazpívali písničky. Následně si děti zopakovaly jarní kytičky a co všechno potřebujeme při práci na zahradě. Procvičili jsme si dech a foukali jsme do kytiček jako vánek, vítr, vichřice. Ven jsme se šli projit do města, kde jsme se stavili v krámě a děti nakoupily potřebná semínka na náš školní záhonek. Procházkou kolem kolejí jsme došli zpět do školky, kde jsme dnes pouze vysypali novou hlínu na záhonek, aby se nám tam zítra semínka dobře sela. Nakonec si děti ještě pohrály na písku, zhouply se na houpačkách a jezdily na motorkách.

20240408 070048 20240408 085206 20240408 093146 20240408 102726

5. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

U stolečků jsme do písku sázeli zeleninku. Procvičili jsme zrakové vnímání (hledání stínů k obrázkům) a pod lupou jsme zkoumali, jak roste semínko. V ateliérku jsme si dodělali mrkvičkový záhonek. Mrkvičky jsme doťupkali prstíky a následně jsme jim dolepili nať. V ranním kroužku jsme se přivítali. Připomněli jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme zkontrolovali naše semínka, která jsme včera zasadili. Zjistili jsme, že nám řeřicha už pomalu začíná klíčit. S dětmi jsme si udělali logopedickou chvilku. Nejprve jsme si protáhli naše pusinky a jazýčky. Při hře na robota jsme si procvičili sluch. K dechovému cvičení jsme potřebovali obarvené mléko, které jsme vylili na průhledný tác. Pod tácem měly děti schované obrázky. Jejich úkolem bylo, aby za pomocí brčka foukaly do mléka a hledaly obrázky spojené s tématem jarní zahrada. U stolečku jsme zalévali semínko (grafomotorika). Předškolní děti zkusily najít cestičku od semínka až ke kytičce podle toho, jak semínko roste. Vyvětrat jsme se šli na zahradu. Zahráli jsme si na ovečky a vlka a cukr, káva. Děti jezdily na motorkách a zkoumaly, co nám roste v záhonku. Přejeme krásný víkend! 

20240405 082123 20240405 091956 20240405 093240 20240405 103227

4. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Ráno jsme se proměnili v zahradníky a u stolečků jsme sázeli různou zeleninu (mrkev, řekvičky, pórek, zelí) a skládali na motýlka a kytičku kamínky, bambulky, knoflíky, atd.. V ateliérku jsme si připravili podklad na naši mrkvičkovou zahrádku, kdy si děti prstíky naťupkaly hnědou barvičku jako hlínu. V ranním kroužku jsme se přivítali. U kalendáře jsme si řekli jaký máme den a počasí. Zopakovali jsme básničku a písničku a čekalo nás velké cvičení. Nejprve jsme se zahřáli Děti běhaly do rytmu piána jako medvědi, žáby a ptáčkové. Zahráli jsme si pohybovou hru Na semínko a sluníčko - motivace pro děti Co potřebuje semínko k tomu, aby začalo růst? Děti dostaly na ruku šátek (zelený - semínko, žlutý - sluníčko, modrý - voda), tančily do hudby a jakmile hudba přestala hrát, tak udělaly skupinky po třech semínko-sluníčko-voda. Se šátky jsme se také protáhli. Nakonec jsme se proměnili v zahradníky. Utíkali jsme po třídě a když přestala hrát hudba, tak dle pokynu paní učitelky jsme sebrali zeleninu (mrkev, ředkvičku, zelí, pórek) a měli ji roztřídit do správného košíčku. Po svačince jsme si zahráli divadlo "O veliké řepě". Paní učitelka vyprávěla pohádku a děti hrály divadlo s loutkami. Poté jsme si u stolečku společně zasadili semínka řeřichy, fazole a oseníčko. Budeme pozorovat, jak nám semínka rostou. Bohužel trošku poprchávalo, ale to nám vůbec nevadilo. Vzali jsme pláštěnky a vyrazili jsme na krátkou procházku přes město. Cestou jsme zamávali vláčku. V parku jsme zachraňovali šneky z cesty, pozorovali je a proběhli jsme se. 

20240404 074428 20240404 085635 20240404 093240 20240404 103313

3. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Po příchodu dětí jsme si v ateliérku dodělali růst fazolky. Děti si vybarvily obrázky toho, jak fazolka roste a následně jsme je nalepili mezi velkou fazoli, kterou si děti barvily včera. U stolečků jsme hledali stíny k obrázkům a seřazovali dřevěné kolečka tak, jak roste semínko. U druhého stolečku děti měly připravené smyslohraní, kdy pokládaly na kytičku a motýlka různé věci (kamínky, knoflíky, papírové hvězdičky, chlupaté bambulky). V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku. Zatančili jsme si Labadu a Bublinu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a měsíc. Připomněli jsme si, o čem jsme si včera povídali a zahráli si na ozvěnu, kdy paní učitelka tleskala nebo pleskala a děti po ní opakovaly. Po svačince jsme si udělali dechové cvičení (houkání jako mašina, různé zvuky zvířat), zazpívali jsme si dětem známé písničky a nakonec jsme se naučili i novou písničku Semínka. Písničku jsme si nejprve zazpívali s ozvěnou (nejprve paní učitelka, pak děti) a nakonec s hudebními nástroji. Vypracovali jsme grafomotorický list, kdy jsme trénovali spodní oblouk (jamky pro semínka) a u toho jsme si říkali říkanku. Sluníčko nás vytáhlo ven a na procházku jsme vyrazili do parku. Cestou jsme zamávali mašině. V parku jsme si zahráli na honěnou, Bublinu a Uvíjíme věneček. 

20240403 072551 20240403 092034 20240403 093632 20240403 103936

2. 4. 2024 - Saurus a jeho zahrádka

Ráno jsme si v ateliérku nabarvili fazoli hnědou barvičkou, zbytek budeme dodělávat zítra. U stolečků jsme skládali kolečka s obrázky tak, jak roste semínko slunečnice, kukuřice nebo rajčátka a přiřazovali jsme správné včelky (geometrické tvary) ke kytičce. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si bublinu. Pověděli jsme si, co nás tento týden bude čekat za téma - jarní zahrádka. Seznámili jsme se s novou básničkou Semínko a písničkou, kterou se budeme učit zítra. Při józe jsme se protáhli, rostli jsme jako kytička - od semínka ke květu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a měsíc. Pověděli jsme si, co bylo včera za den a kdo z dětí byl koledovat. Po svačince jsme si pověděli, co se děje na zahradě na jaře. Co můžeme sázet, kdo je to zahrádník a co dělá. S dětmi jsme si pojmenovali všechno náčiní, které zahradník ke své práci potřebuje (hrábě, konev, rukavice,...). S dětmi jsme si také ukázali reálné věci, abychom věděli, jak vypadají. Děti si mohly některé věci zkusit (hrábě, rukavice, kortouč,...). Nakonec jsme si vypracovali pracovní list, kdy jsme vybarvili vše, co potřebuje zahradník na zahradě. Starší děti měly angličtinu.  Stále dokola opakujeme fráze (How are you? What is your name? ...), barvy, zvířátka a velikonoční symboly. Také jsme si připomněli názvy oblečení a ukazovali si je na sobě (kalhoty, ponožky...). Zahráli jsme si oblíbenou hru, kdy jsme schovávali obrázky a ostatní je hledali. Nakonec jsme hledali velikonoční obrázky na koberci a plácali je kuželkami. Mladší děti se šly projít do parku. Cestou jsme potkali velké množství šnečků a děti se rozhodly je zachránit z cestičky a dávaly je na travičku. Zamávali jsme mašině a šli jsme zpět na zahradu. Na zahradě jsme si zajezdili na motorkách a poběhali.

20240402 075021 20240402 084344 20240402 093214 20240402 102627

28. 3. 2024 - Saurus plete pomlázku

Po příchodu si děti hrály na koberci s kuchyňkou, kočárkem a nákupním košíkem. U stolečku hledaly obrázek, který následuje v řadě, přiřazovaly vajíčka dle vzorů a barev. Ve spoustě barevných vajíček hledaly písmenka do slova Velikonoce. Na LCD obrazovce jsme si uvolnili ruce při obkreslování vajíčka a poté jsme nakreslili ovečce vlnu. Společně jsme se přivítali a u kalendáře si pověděli, jaký máme den a počasí. U tabule jsme si zopakovali symboly Velikonoc, koledu a dny ve Svatém týdnu. Zazpívali jsme si jarní písničku s doprovodem hudebních nástrojů a zhlédli jsme pohádku Chaloupka na vršku - Jak se ztratily pomlázky. Po svačince jsme si pověděli několik velikonočních hádanek a pomocí lan, barevných šátků a dřevěných kostek jsme na koberci vytvořili veliké ozdobené vajíčko. Při pobytu venku jsme se šli delší procházkou projít městem do parku, kde jsme poslouchali vodu a ptáčky. Všem přejeme hezké prožití Velikonoc. 

20240328 083520 20240328 093837 20240328 103728

27. 3. 2024 - Saurus plete pomlázku

Po příchodu si děti hrály na koberci s kolejemi, legem Duplem, dřevěnými kostkami a s kuchyňkou. U stolečků si postupně dodělaly zápichy do osení a starší děti v ateliérku barvily vajíčka pomocí papírového ubrousku. Ubrousek jsme namočili ve vodě a pomalovali si ho vodovými barvami. Přivítali jsme se a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, roční období a počasí. Poté nás čekalo velké cvičení. Protáhli jsme se s barevnými kroužky, které nám znázorňovaly kraslice. Poté jsme si zahráli pohybovou hru na rozkutálená vajíčka a barevná hnízda. Po svačince jsme společnými silami umíchali těsto na beránka, kterého jsme si následně upekli. Ochutnáme ho v době odpolední svačinky. Při pobytu venku jsme šli na zahradu, kde jsme se houpali, hráli si na pískovišti a jezdili na motorkách. Také jsme si zacvičili taneček v kroužku na písničku Hřej sluníčko hřej.

20240327 075043 20240327 084655 20240327 093411 20240327 102213 20240327_110502.jpg

26. 3. 2024 - Saurus plete pomlázku

Po příchodu si děti hrály s kuchyňkou, legem Duplem, autíčky a s dřevěnými kostkami. U stolečku skládaly číselná puzzle vajíček, kolíčkem hledaly správný obrázek a přiřazovaly stíny k obrázkům. Postupně si vyrobily zápich do osení, starší děti zajíce (stříhání, lepení, dokreslování) a mladší děti vajíčko, které si vybarvily. Také si mladší děti vyrobily ozdobu okolo květináče z vlnité lepenky. Přivítali jsme se a společně si zacvičili Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. V ranním kroužku jsme si zopakovali symboly Velikonoc. Zrytmizovali jsme si koledu Hody, hody, doprovody. Po svačině jsme si u klavíru udělali hudební chvilku, kde jsme si protáhli pusinky pomocí zívání, cvičili jsme hluboký nádech a výdech pomocí mašiny. Následně jsme si zazpívali známé písničky. Zapípali jsme si jako kuřátka a naučili jsme se novou písničku Jaro je tu, kterou jsme si zahráli i s doprovodem hudebních nástrojů. Poté měly starší děti angličtinu: zopakovaly si základní fráze a odpovídaly na otázky. Následně si vypracovaly PL, kde vybarvovaly kuřátko dle čísel. Prohlédly si velikonoční obrázky a poslechly si písničku o Velikonocích. Nakonec si zahrály oblíbenou hru na schovávání a hledání obrázků. Mladší děti šly na procházku okolo parku a nakonec si pohrály na zahradě. 

20240326 082401 20240326 093002 20240326 1046182 20240326 104001

25. 3. 2024 - Saurus plete pomlázku

Po příchodu si děti hrály na koberci a kutálely si s míčkem. U stolečku skládaly kraslice a hledaly dvě stejná vajíčka. Ke slepičkám dávaly určitý počet vajíček dle počtu puntíků. Postupně si každý v ateliérku vystřihl své vajíčko a vymaloval voskovkami. Z vajíček utvoříme velikonoční věnec, který nám bude zdobit školku. 

Mladší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. Protáhli jsme se při relaxační hudbě u jógy. V kroužku děti hádaly, co to mají na koberci před sebou (vejdunky, pomlázka). Pověděli jsme si, že se blíží svátek, který se jmenuje Velikonoce a k čemu se tyto věci o velikonocích používají. Děti si na vejdunky mohly sáhnout a posílaly si je v kruhu. Poučili jsme se, že musíme být velmi opatrní, aby nám vejdunek nepraskl. Po svačince jsme si ukázali a pojmenovali obrázky, které patří k velikonocům (beránek, kraslice, pomlázka,....). V ateliérku jsme si na předpřipravené vajíčko nalepili izolepu, přes kterou jsme pak ťupkali barvičky. Když jsme měli vajíčko celé barevné, izolepu jsme sundali a vznikli nám krásné obrazce.

Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si kolo, kolo mlýnský a labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období a v číslech jsme si zopakovali, kolik máme dnů v týdnu, měsíců a ročních období. Poté jsme si zacvičili pondělní jógu. V ranním kroužku jsme se seznámili s tématem týdne a ukázali jsme si symboly velikonoc. Prohlédli jsme si pomlázky a vyfouknutá vajíčka a pověděli jsme si, na jakém stromečku rostou proutky na pomlázku a jak velká vajíčka mají různí ptáci. Po svačince jsme se seznámili i s jednotlivými dny svatého týdne a přečetli jsme si pohádku k modrému pondělí. Ukázali jsme si, jak se plete pomlázka z osmi proutků a u stolečku si každý upletl malou pomlázku ze tří proutků, kterou si děti zapíchly do osení.

Při pobytu venku jsme se šli projít do parčíku nad školu, kde jsme se proběhli a chodili jsme se spletenýma nohama a skákali jsme jako zajíci a kuřátka. 

20240325 072810 20240325 083807 20240325 095037 20240325 103804

22. 3. 2024 - Den vody

Dnes jsme si s dětmi udělali výlet do městečka Lázně Bělohrad. Cílem cesty byl rybník Pardoubek s pěknou stezkou okolo rybníka. Z Nové Paky jsme jeli vlakem a podnikovým autem (ml. děti). Po příjezdu jsme si snědli svačinu a řešili vzniklou situaci s vylitým pitím v batůžku, stát se prostě může vše :D. Procházkou městem jsme pomalu došli až k rybníku, kde na nás čekali již menší děti. Společně jsme se vydali na cestu okolo rybníka. Hledali jsme sochy ze dřeva - našli jsme velrybu, čerty, obrovského pavouka, netopýra a spoustu dalších soch. Také jsme poznávali život okolo rybníka. Viděli jsme šneka, kačera, kapry a blatouch. Prošli jsme se po dřevěném chodníčku, kde nás velkou část cesty lemovala voda (a paní učitelky se modlily, jen ať tam nikdo nezahučí). V polovině cesty jsme si snědli dobrůtky. Zopakovali jsme si básničku Kapy, kapy. A zahráli jsme si pohybovou hru - Koloběh vody. Nakonec jsme si pohráli na průlezkách a postupně jsme odjeli zpět do školky. 

20240322 083425 20240322 095204 20240322 101745 20240322 095549

21. 3. 2024 - Den vody

Mladší děti: Ráno jsme si u stolečku společně vybarvili mráček prstovými barvami a dodělali prstíkem déšť. V kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku. Zatančili jsme si dětmi oblíbenou Labadu a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. U tabule jsme si zopakovali, jak vypadá koloběh vody. Po svačince jsme si pověděli a ukázali obrázky, k čemu všemu se voda používá. Udělali si logopedickou chvilku. Procvičili jsme si jazýček při jazýčkové pohádce. Foukali do mraku (vaty) jako vítr. Nakonec jsme si udělali hru na tělo, kdy jsme znázorňovali, jak začíná pršet (pomalé ťukání) až po veliký liják (dupání). Děti mají velmi rády hraní si s padákem. Zopakovali jsme si hry ze včerejšího cvičení, kdy jsme se schovávali pod padák a pak jsme klepali míčky pryč z padáku.

Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a děti zapakovaly naučenou básničku a písničku. Zahráli jsme si pohybovou hru Na žraloka. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zkusili jsme si zahrát novou hru Na kapičky a znázorňovali jsme pohybem koloběh vody. Po svačince jsme si předvedli nějaké pokusy s vodou. Např.: jak voda teče po provaze, jak papír udrží chvilku vodu ve sklenici, co plave a co se naopak potopí. Nakonec jsme si vypracovali grafomotorický list. 

Ven jsme se šli projít městem směrem do parku, kde jsme si pohráli na průlezce a hráli jsme si na opice. Poté jsme došli na zahradu, kde jsme se ještě chvilku proběhli a pohráli. 

20240321 091453 20240321 093343 20240321 103630

20. 3. 2024 - Den vody

Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili si Bublinu. Zopakovali jsme si básničku a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Čekalo nás velké cvičení. Nejprve jsme se s dětmi zahřáli při pohybové hře “Kapičky, šup do vody!”. Děti se proměnily v kapičky a tančily. Když přestala hrát hudba, rychle musely najít obruč a skočit do ní. Chodili jsme do rytmu klavíru jako medvědi, zajíčci a ptáčci. Protáhli jsme si tělíčko, aby nás nebolelo a hurá pohrát si s padákem. S dětmi jsme chodili do kolečka při říkance. Jakmile se v říkance řeklo “honem, honem pod stříšku”, nadzvedli jsme padák a schovali se pod něj. Jako další hru s padákem jsme si zahráli Dešťové kapičky s říkankou. Na padák jsme dali míčky a nejprve jemně jsme s nimi hýbali. Na konec říkanky jsme se snažili co nejvíce míčků z padáku sklepat pryč. Po svačince děti třídily zvířátka, která patří buď do lesa/na louku (zelený šátek) nebo do rybníka/moře (modrý šátek). S dětmi jsme zvířátka zkontrolovali, zda to máme správně. Na LCD obrazovce jsme si pustili krátké video s obrázky živočichů, kteří žijí v moři a společně jsme si je pojmenovávali. Nakonec jsme si pustili pohádku “Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu”. Po shlédnutí děti převyprávěly, co se v pohádce stalo. A hurá ven za sluníčkem.

Starší děti: U stolečku jsme si po skupinkách vypracovali pracovní list na předmatematické představy a počítali jsme kapičky vody, podle počtu na začátku řádku. Přivítali jsme se v ranním kroužku, zopakovali jsme si básničku a písničku. Na přání dětí jsme si zahráli pohybovou hru (PH) Na žraloka. Následně jsme chodili podle klavíru jako medvědi, zajíci, kačenky nebo ptáčkové. Protáhli jsme se všichni dohromady v kruhu s dlouhým šátkem. Dnes jsme procvičili nohy a chodili po podložkách a provazu. Také jsme si zahráli PH - Hop do rybníka. Poté jsme šátky za pomoci prstů na nohou vyndávali z kruhu a zase dávali zpět. Po cvičení jsme se podívali na video o koloběhu vody. Dali jsme si svačinku a nahoře jsme si zopakovali, co jsme se dozvěděli z videa. Co je to ten koloběh vody a děti si poslechly krátkou pohádku o tom, jak kapička putuje světem stále dokola. Nakonec jsme si koloběh vody namalovali.

Ven jsme se šli projit do okolí školky. Zamávali jsme mašině. Děti chodily jako čáp, hroch, krokodýl nebo plavaly jako ryba. Na sluníčku jsme si v parku zahráli na déšť a bubnovali jsme do stolečku. Zahráli jsme si také na ozvěnu, kdy paní učitelka zpívala a děti jako ozvěna opakovaly zpěv. Nakonec jsme se ještě proběhli a pohráli na zahradě. 

20240320 084206 20240320 092052 20240320 093607 20240320 102638

19. 3. 2024 - Den vody

Po příchodu si děti hrály dle vlastního výběru v herně nebo u stolečku procvičovaly zrak, jemnou motoriku a předmatematické představy.

Mladší děti: Ráno jsme si v ateliérku dodělali naši kapičku. Vystřihli jsme ji, nalepili a dokreslili oči a pusu.  V ranním kroužku jsme se přivítali a seznámili jsme se s novou básničkou Deštík. Přečetli jsme si krátkou pohádku Co prožila kapka vody a zopakovali jsme si, jak vypadá koloběh vody. U kalendáře jsme si pověděli jaký máme den, počasí, měsíc a roční období. Po svačince jsme se rozezpívali a udělali dechová cvičení. Seznámili jsme se s novou písničkou Kapy, kapy. Nejprve jsme si zahráli na ozvěnu a pak jsme si ji zkusili zazpívat s klavírkem. Nakonec jsme si ji zazpívali za odměnu s hudebními nástroji. S některými dětmi jsme si individuálně u stolečku procvičili předmatematické představy a vybarvovali jsme kapičky podle počtu puntíků na kostičce. Ven jsme se šli projít do okolí školky, pozorovali jsme brouky a proběhli jsme se. Nakonec jsme si pohráli na zahradě.

Starší děti: Ráno jsme si u stolečku vystřihli naši kapičku. Přivítali jsme se v ranním kroužku s písničkou a zopakovali jsme si básničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. V ranním kroužku jsme si zopakovali, proč je voda důležitá a k čemu ji používáme. Také jsme si pověděli, kolik může mít voda podob (voda, led, sníh, pára). A zahráli jsme si pohybovou hru - Voda, led, pára. Po svačince jsme se seznámili s novou písničkou. Udělali jsme si dechové (vlak a had), sluchové (poznávání písniček podle melodie) a artikulační cvičení (na výletě u rybníka). Novou písničku jsme si zazpívali při hře na ozvěnu a poté jsme ji zpívali smutně, naštvaně nebo vesele. U stolečku jsme si do kapičky nakreslili, kde se setkáváme s vodou. Na angličtině si děti opakovaly známé fráze. Vypracovaly pracovní list - spojování oblečení pastelkou dle pokynu. Na koberci si zopakovaly slovíčka a zahrály si hru na schovávanou obrázků. Nakonec se děti ještě proběhly na zahradě.
20240319 072346 20240319 084836 20240319 093129 20240319 100401 20240319 103441

18. 3. 2024 - Den vody

Ráno jsme si s dětmi u stolečku procvičovali zrakové vnímání (hledání stínů, co do řady nepatří) a jemnou motoriku (provlékání provázku, jako dešťové kapky). Také si děti hrály na koberci, kde stavěly vlakovou dráhu. V ateliéru jsme si vymalovali vodovými barvami kapičku.

Mladší děti: S dětmi jsme se přivítali, zatančili si Bublinu a zahráli si Sochy. Protáhli jsme se u jógy při relaxační hudbě. U kalednáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a roční období. Také jsme zkontrolovali naše velikonoční osení, které nám krásně přes víkend vyrostlo a obarvené karafiátky. Po svačince jsme se seznámili s tématem týdne. Pověděli jsme si a ukázali, jak vypadá koloběh vody. Následně jsme si ho společně vytvořili na tabuli. Podívali jsme se na video Koloběh vody - Jak se kapičky staly pitnou vodou. Řekli jsme si, k čemu všemu se voda může používat a jak moc je důležitá pro lidi, kytičky i zvířátka. A pak hurá ven za sluníčkem. Procházkou jsme obešli okolí školky a zakončili jsme ji na zahradě, kde si děti hrály na pískovišti, houpaly se na houpačkách a jezdily na motorkách.

Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku, zazpívali jsme si uvítací písničku a děti si poslechly novou písničku Kapy, kapy. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zacvičili jsme si ranní jógu s relaxační hudbou. Soustředili jsme se na správné dýchání. V kroužku jsme si prohlíželi obrázky a hledali jsme, co je na nich stejného. S pomocí otázek jsme zjistili, jaké téma budeme tento týden probírat - voda, den vody. Přemýšleli jsme, proč je voda důležitá a proč ji potřebujeme na naší zemi. Po svačině na nás čekala velká hromada obrázků se zvířátky. Děti měly za úkol zvířata poznat a správně roztřídit podle toho, kde žijí (moře, rybník/řeka, les/louka/pole). Následně jsme si všechny obrázky zkontrolovali a řekli si, co za zvířátka tam je. U stolečku jsme si postupně vypracovali pracovní list. Ven jsme se šli projít po okolí. Došli jsme až k velkému parku, kde jsme se proběhli. Poté jsme se podívali, jak dlouho bude trvat výluka vlaku a jestli v pátek budeme moci jet na výlet. A můžeme, výluka již nebude. Nakonec jsme si ještě pohráli na zahradě.

20240318 074715 20240318 084421 20240318 093813 20240318 1048093 20240318 102644

15. 3. 2024 - Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro

Po příchodu si starší děti dodělaly kytičky na jarní zahrádku (tulipány a hyacinty). U stolečku jsme se proměnili v zahradníky a sázeli jsme kytičky. U druhého stolečku jsme skládali kamínky, bambulky a knoflíky na kytičku a motýlka. V ranním kroužku jsme se přivítali. Zopakoval si básničku a písničku o jaře. Zahráli jsme si hru Uvíjíme věneček, kdy jsme si procvičili názvy jarních kytiček. U kalendáře jsme si pověděli jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku. Nejprve jsme si poslechli pohádku Jak šel jazýček na výlet a u toho jsme si s naším jazýčkem hráli. Jako dechové cvičení jsme odfoukávali zimu (vatu) pryč. K procvičení našeho sluchu děti zavřely oči a ukazovaly, kde ptáček zazpíval. Také děti zkontrolovaly, jak vypadají naše karafiátky, zda už nejsou obarvené. Viděli jsme, že se nám pomalu začínají barvit. Starší děti si udělaly grafomotorický list, kdy obtahovaly tulipán. Mladší děti si na LCD obrazovce procvičily oblouk. Ještě než jsme vyšli na procházku, děti dostaly za úkol, během vycházky najít tyto věci: žížalu, kosa, sněženky, včelku, kočičky, kaluž, sluníčko, krokus, šišky, tulipán a pavučinu. Společně jsme si je škrtali na papíře. Nakonec jsme na zahradě jezdili na motorkách, houpali na houpačce a stavěli na pískovišti.

 20240315_075543.jpg 20240315 085341 20240315 092221 20240315 100842

14. 3. 2024 - Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro

Ráno jsme si se staršími dětmi v ateliéru namalovali travičku a stonky s lístečky pro naši jarní zahrádku. U stolečku ve třídě jsme se stali zahradníky a přesazovali jsme kytičky. Starší děti si hrály s dřevěnými písmenky, kdy skládaly názvy jarních kytiček podle předlohy.

Mladší děti: S dětmi jsme se přivítali, zopakovali si básničku a písničku a zahráli si Bublinu. Procvičili jsme si barvičky při hře Pan čáp ztratil čepičku. Zopakovali jsme si také názvy jarních kytiček při hledání obrázků. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si zasadili velikonoční oseníčko. Také jsme si ukázali, zda se nám už trochu zabarvili karafiátky z našeho pokusu. Děti si chviličku pohrály a hurá ven za sluníčkem na pískoviště. Po bruslení se k nám přidali i starší děti. Na zahradě jsme si zajezdili na motorkách a poběhali.

Starší děti: Děti se rozbruslily hrou na ovečky a vlka. Poté sbíraly vysypané sněhové koule a barevné míčky. Zahráli jsme si hru pan čáp ztratil čepičku a děti sbíraly barevné míčky a kroužky dle pokynů. Poté děti jezdily s volantem bez hrazdiček. Také jezdily medvědím stylem, aby se naučily střídat nohy. Lekci jsme zakončili slalomem a cibulkami. Jako odměnu za zvládnutý kurz bruslení děti dostaly diplom a sladkou odměnu.

 20240314 072123 20240314 093726 20240314 110534 5 20240314 110534 11

13. 3. 2024 - Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro

Ráno jsme si se staršími dětmi zasadili velikonoční osení do květináčku. Mladší děti si ho udělají zítra. U stolečku jsme také sázeli umělé kytičky kytičky do květináčků s pískem. 

Mladší děti: Přivítali jsme se a zatančili si kolo mlýnský a labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Poté děti běhaly kolem padáku a na signál stouply na určitou barvu. Na rozkvetlou louku se slétli motýli (míče) a děti je následně dle pokynů sbíraly. Nakonec jsme si protáhli jednotlivé části těla a vydýchali se. Po svačině jsme si podle obrázků ukázali, co se děje na jaře venku a na zahradě. Pověděli jsme si, které kytičky na jaře rostou a co vše potřebují. Podívali jsme se na pohádku Křemílek a Vochomůrka - Jak zasadili semínko. Poté nás sluníčko zlákalo ven.

Starší děti: S dětmi jsme se přivítali, zopakovali písničku a hurá na cvičení. Děti nejprve chodily do rytmu klavíru jako medvědi, ptáčci a zajíčci. Zahráli jsme si pohybovou hru Jarní kytičky, kdy děti dostaly na ruku barevné šátky a představovali jarní kytičku (modrý - krokus, červený - tulipán, žlutý - narcis, zelený - sněženka). Běhaly po třídě a když paní učitelka přestala hrát, řekla jarní kytičku (např.: sněženky) a děti běžely k obruči stejné barvy. Se šátky jsme se i protáhli. Děti si také natrénovaly hod spodem, kdy ve dvojicích házely míčky do obručí. Nakonec jsme si zahráli hru Uvíjíme věneček, která děti velmi bavila. Po svačince jsme si shlédli pohádku Jak roste semínko. S dětmi jsme si zahráli hru: Která kytička zmizela? (procvičili jsme si tak paměť). 

Šli jsme se provětrat na zahradu. Společně jsme dodělali hmyzí domeček. S dětmi jsme domeček vyplnili různými přírodními materiály (seno, šišky, kůra, větvičky, mech, bambus). Paní učitelka připevnila síťku a společně jsme s dětmi domeček pověsili. Už se moc těšíme, jací kamarádi se nám tam nastěhují a budeme je moci pozorovat lupou.

20240313 075145 20240313 084944 20240313 093024 20240313 105724

12. 3. 2024 - Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro

Ráno jsme si u stolečku skládali kamínky, knoflíky a bambulky do tácku ve tvaru kytičky a motýlka. Také jsme si procvičili zrakové vnímání, kdy jsme hledali správně stíny k obrázkům. V ateliérku si starší děti dodělaly klíč k jaru a mladší děti si vytvořily ptáčky. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku a seznámili jsme se s písničkou, kterou jsme se po svačince naučili. Včera jsme si se staršími dětmi povídali o tom, co kytičky potřebují k tomu, aby rostly. Udělali jsme si pokus, kdy jsme obarvili vodu potravinářským barvivem (modrá, červená, fialová) a dali jsme do ní bílý karafiát. Budeme celý týden pozorovat, jestli se nám karafiát zabarví nebo ne. V kroužku jsme si zatancovali dětmi oblíbenou Bublinu a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí, měsíc a roční období. Zopakovali jsme si, jaké známe jarní kytičky a zahráli si hru, kdy děti hledaly obrázky kytiček dle pokynu učitelky. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení a rozezpívali jsme se za pomocí známých písniček. Poslechli a naučili jsme se novou písničku Jarní překvapení a nakonec jsme si ji zazpívali i s hudebními nástroji. Starší děti si poté vypracovaly pracovní list, kdy si procvičily předmatematické představy a počítaly kytičky. Na pobyt venku jsme s mladšími dětmi vyrazili do parku. Zamávali jsme mašině a poběhali si. Procházku jsme zakončili na zahradě. Starší děti měly angličtinu. Stále dokola opakují již naučená slovíčka a fráze. Dnes se děti učily nová slovíčka na téma oblečení. Vypracovaly si pracovní list, kdy vybarvovaly oblečení podle toho, co jim paní učitelka řekla a poté si společně ukazovali (ukaž mi zelené tričko, červenou sukni...). Nakonec si pustili písničku, při které si procvičovali slovíčka na téma oblečení. 

20240312 080857 20240312 084509 20240312 091725 20240312 102925

11. 3. 2024 - Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro

Ráno si děti hrály na koberečku podle vlastního výběru. U stolečku si skládaly kamínky a různé chlupaté bambulky a knoflíky do tácku ve tvaru kytičky a motýlka. Také hledaly správné stíny k obrázkům a na obrázky kytiček dle tvarů pokládaly včeličky. 

Mladší děti: Přivítali jsme se a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Protáhli se u pondělní jógy a zacvičili si jak pereme a věšíme prádlo. V ranním kroužku jsme se seznámili s tématem týdne a pomocí obrázků jsme si pověděli, čím se vyznačuje jaro. Barevným klíčem jsme si odemkli jarní počasí a jaro jsme přivolali pomocí básničky. Po svačině jsme si společně vytvořili skřítka Jarníčka. Malovali jsme vodovými barvami, lepili jsme vlasy pomocí proužků zeleného papíru a dozdobili jsme jarními květy.

Starší děti: Děti si v ateliérku ráno vytvořily podklad pro klíč k jaru. Na čtvrtce měly předkreslený klíč a celou jeho plochu vybarvily suchými pasteli a rozmazaly barvičky do sebe prstíkem. S dětmi jsme se v ranním kroužku přivítali, zatančili si Labadu a Bublinu. Řekli jsme si, jaké je téma tohoto týdne. Seznámili jsme se s novou básničkou Jaro a s písničkou Jarní překvapení. Protáhli jsme se při relaxační hudbě u pondělní jógy. Po svačince jsme si pověděli, jaký je rozdíl mezi zimou a jarem. Děti také hledaly poschovávané obrázky jarních květin po třídě a společně v kroužku jsme si je pojmenovali. Přiřazovali jsme reálný obrázek ke kreslené květině a nakonec jsme si je společně dali na tabuli. Také jsme si pověděli, co všechno potřebuje zahradník, když jde na zahrádku pracovat. Udělali jsme si grafomotorický list, kdy děti obtahovaly cestičku nožiček za jarní kytičkou a hurá ven za sluníčkem. Na procházku jsme se šli projít do parku a sbírali jsme tam šišky, klacíky a kůru do našeho hmyzího domečku, který si společně doděláme ve středu. Procházku jsme zakončili na zahradě, kde si děti poběhaly a zahrály na Cukr káva. Ve školce jsme se podívali na pohádku Hádej jak moc tě mám rád - vůně jara. 

20240311 074308 20240311 084207 20240311 1058192 20240311 103656

8. 3. 2024 - Barevný týden 

Ráno si děti hrály dle vlastního výběru. Malovaly si v ateliéru, skládaly si u stolečku nebo hrály na koberci. 

Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi udělali grafomotorický list, kdy děti měly obtáhnou čáru stejnou barvičkou jako má kruh a druhý kruh s ní vybarvit. V ranním kroužku jsme se přivítali a zahráli si hru. Po zemi byli položené barevné obruče (modrá, žlutá, zelená, červená, růžová) a děti měly dle pokynu učitelky, dávat stejně barevné hračky do obruče. Procvičili jsme si i základní barvičky a postřeh dětí. Děti dostaly plácačky a podle toho, jakou paní učitelka řekla barvu, plácačkou plácly barevný papír. Po svačince jsme si pohráli s barvami a udělali si barevné pokusy. Jako první pokus jsme na talířku měli naskládané bonbonky a zalili jsme je vodou. Pozorovali jsme, co se bude dít. Vznikla nám krásná dvoubarevná duha. K druhému pokusu jsme potřebovali obarvenou vodu barvivem a olej. Tyto suroviny jsme dali do jedné sklenice a následně jsme do ní hodili šumivou tabletu a pozorovali jsme, jak se barevné bublinky v oleji nadnáší. Jako poslední pokus jsme si udělali barevnou sopku. Do skleničky s octem jsme vysypali jedlou sodu s barvivem a dívali, co se stane. Děti pokusy moc bavily. 

Starší děti: U stolečku jsme si postupně dodělali motýlka. Přivítali jsme se v ranním kroužku. Zopakovali si básničku a písničku. Poté jsme si zahrály hru Pan Čáp ztratil čepičku a děti nosily věci určité barvy do obručí. Po svačince jsme si udělali barevné pokusy. U prvního pokusu děti především zajímalo, jak se barvy smíchají a jaká z nich vznikne barva nová. Ve skleničkách byla obarvená voda a za pomoci papírového kapesníku se nám barevná voda nasákla a skapala do dalších skleniček, kde se smíchala s jinou barvou. Zkusili jsme si i pokus s bonbóny (ty jsme dali na talířek do kroužku a zalili jsme je vodou, bonbóny pustily barvu a udělaly nám pěkný obraz). Jako další pokus jsme si vyrobili lávovou lampu. Vybarvili jsme si pracovní list a hurá ven.

Venku na zahradě jsme si otevřeli pískoviště a stavěli jsme hrady. Děti také vařily z písku dobroty. Jezdily na motorkách a některé asistovaly paní učitelce při přesazování kytiček.

20240308 093307 20240308 084943 20240308 10394614 20240308 102313

7. 3. 2024 - Barevný týden - zelený den

Po příchodu si děti u stolečku skládaly puzzle (přiřazování stejných barviček s obrázky) a vkládaly menší předměty na tácek ve tvaru kytičky a motýlka. Na koberci jsme společnými silami postavili velké koleje a následně si s nimi děti hrály.  

Mladší děti: S dětmi jsme si ráno v ateliérku nabarvili mraky za pomoci tupování. Mráčky jsme nechali uschnout. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali básničku Duha a písničku. Zahráli jsme si hru Vyletěla bublina. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Také jsme se proběhli při oblíbené hře dětí, kdy paní učitelka hraje na klavír, a když přestane, tak řekne nějaký pokyn, v tomto případě barvu, a děti mají za úkol co nejrychleji běžet k obrázku. Po svačince jsme si dodělali obrázek, který si děti celý týden připravovaly (sluníčko, tulipán, travička se stonkem a lístečky a nakonec mráček). Procvičili jsme si sluch, kdy děti hledaly, odkud hraje písnička.

Starší děti: U stolečku si děti fixami a pastelkami vymalovaly mrak, který si vystřihly. Všechny obrázky, které jsme po celý týden malovali, si děti vzaly a nalepily na jeden papír a vznikl nám obraz s tulipány, sluníčkem a mráčkem. Přivítali jsme si v ranním kroužku a zopakovali si básničku o duze. Děti si zahrály pohybovou hru na barevná auta a mašinky. Po svačince jsme si zopakovali písničku o duze a pověděli si, jaké známe barvy. Seznámili jsme se s geometrickými tvary. Pojmenovali je a za pomoci geometrické lupy jsme tvary hledali po třídě. V logochvilce jsme si procvičili dech a snažili se dofouknout barevný papír ke kelímku. Také si děti vylosovaly obrázek s artikulačním cvikem, který se pak snažily napodobit.

Ven jsme se šli projít do parku, zamávat mašině a proběhnout se.

20240307 084948 20240307 092127 20240307 10310010 20240307 103034

6. 3. 2024 - Barevný týden - zelený den

Ráno si děti hrály na koberci s vlakovou dráhou a legem. U stolečku si stavěly papírovou duhu, přiřazovaly správné barvy k rybičkám a vkládaly kamínky, plstěné kuličky a knoflíky do kytičky a motýlka. Postupně jsme si v ateliéru připravili travičku, stonek a lístečky pro náš obrázek s tulipánem.

Mladší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Čekalo na nás velké cvičení. S dětmi jsme si zahráli hru, kdy děti tancovaly a když přestal hrát klavír, měly najít barevnou obruč dle pokynu paní učitelky a postavit se k ní. K procvičení barviček nám posloužila i hra Pan čáp ztratil čepičku, kdy děti hledaly barevné míčky po třídě a měly je donést do boxu. S obručemi jsme se také protáhli a nakonec jsme si zahráli na barevná auta, kdy auta, podle barvy svého volantu, parkovala do své garáže. Po svačince jsme si dodělali motýlky. Uprostřed jsme si zmačkali barevný ubrousek, který si děti připravily včera. Za pomoci chlupatého drátku děti dodělaly motýlkovi tělíčko a tykadla.

Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zapakovali jsme si básničku i písničku. Poté jsme měli velké cvičení. Podle hudby klavíru děti chodily jako medvěd, ptáček nebo zajíček. Když klavír přestal hrát, zvířátka se musela zastavit. Následně se z nás staly zelené žabky, které skákaly po celé třídě. Protáhli jsme se se zelenými míčky. Zkoušeli jsme chodit různě po lavičce a procvičit tak naši rovnováhu. Z lavičky se stala klouzačka a zelené žabky se mohly sklouznout do rybníka. Nakonec jsme si zahráli na vítr s padákem a vyhazovali jsme do vzduchu zelené míčky. Ale pozor! Nesměli spadnout dolů z padáku! Po svačině jsme si připravili ubrousky na výrobu motýlka za pomoci pipetek a barevné vody. Společně jsme si udělali grafomotoriku a připomněli jsme si tak, jak se tvoří duha.

Ven jsme se šli projít do okolí školky. Zamávali jsme mašině a proběhli jsme se na sluníčku. Zopakovali jsme si básničku. Nakonec jsme si zahráli pohybovou hru Na bublinu a Zatleskáme, zamáváme. 

20240306 084007 20240306 085521 20240306 1036044 20240306 102921

5. 3. 2024 - Barevný týden - červený den

Po příchodu si děti hrály na koberci s auty a v kuchyňce. U stolu přiřazovaly správné obrázky na barevný kruh, berušky na kytičku a balónky k provázku. Také se koukaly přes barevný plastový film po třídě.

Mladší děti: S dětmi jsme si udělali v ateliérku červený podklad pro tulipán. Děti si nastříkaly na čtvrtku vodu a následně na ni dávaly červené a růžové krepové papíry, aby vznikl červeno-růžový rozpitý efekt. Zítra si tulipán vystřihneme. S dětmi jsme se v ranním kroužku přivítali a zopakovali si básničku. Zatancovali jsme si Labadu a Kolo, kolo mlýnský. Připomněli jsme si, jaké známe barvičky a na LCD obrazovce jsme si ukázali, jak vypadá duha. Pověděli jsme si, jaké barvy duha má. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení a rozezpívali se za pomocí známých písniček. Seznámili jsme se s novou písničkou Duha. 

Starší děti: Postupně jsme si u stolečku vytvořili podklad pro vystřihnutí tulipánku. Do pěny na holení si děti nakapaly barvičku, zamíchaly a přitiskly papír. Po sundání papíru a přebytečné pěny nám vznikl krásný podklad ze kterého si děti následně vystřihly květ tulipánu. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku. Zahráli jsme si pohybovou hru - Červená a žlutá. Po svačince jsme se rozezpívali a seznámili se s novou písničkou Duha. Připomněli jsme si, jak se duha tvoří a přemýšleli jsme, co ještě vše může být červené, jako dnešní den. Následně jsme si udělali pracovní list s geometrickými tvary.

Místo pobytu venku šly mladší děti dnes nahoru, kde si hrály a postupně si u stolečku vymalovaly papírový kapesník kapátky a barvami. Po uschnutí si z kapesníku uděláme motýlka.

Starší děti měly angličtinu. S paní učitelkou si děti vždy opakují nejprve slovíčka a fráze, které už moc dobře znají. Zahráli si oblíbenou hru dětí s plácačkami, kdy děti měly plácnout obrázek podle pokynu paní učitelky (např.: bed, bath, ...). Nakonec si zahráli fotbal, kdy si procvičovali, co všechno za věci, můžeme najít v různých místnostech.

20240305 083022 20240305 1045231 20240305 10452315 20240305 104523

4. 3. 2024 - Barevný týden - žlutý den

Ráno si děti hrály dle vlastního výběru. Kluci si jezdili s novými autíčky. Holčičky si hrály u stolečku a přesýpaly rýži, hledaly barevné kuličky a třídily je do kelímků. Děti také vařily v kuchyňce a stavěly si ze stavebnice.

Mladší děti: V ateliérku jsme si s dětmi nabarvili čtvrtku na žluto a vytvořili si tak podklad pro sluníčko. V ranním kroužku jsme se přivítali a seznámili jsme se s novou básničkou. Pověděli jsme si, o čem si tento týden budeme povídat a v jaké barvě jsme dnes všichni přišli.  Protáhli jsme se při pondělní józe a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si s dětmi řekli, jaké máme barvičky a co může být např.  modré, žluté, červené .... Zahráli jsme si hru Pan čáp ztratil čepičku, kdy děti hledaly barvičky ve třídě dle pokynu paní učitelky. Nakonec jsme si dodělali sluníčko. Ze žluté čtvrtky, kterou jsme si nabarvili ráno, jsme vystřihli kruh a sluníčku ze žlutého papíru dodělali paprsky.

Starší děti: V ateliéru jsme si žlutou barvou vymalovali čtvrtku a přemýšleli, co z toho může být. Přivítali jsme se v ranním kroužku a pověděli si, o čem si tento týden budeme povídat. Děti poznávaly barvy a říkaly, co vše může být žluté + vytleskávání slabik. Seznámili jsme se s básničkou Duha. Zacvičili jsme si pondělní jógu - pozdrav slunci. Po svačince jsme si s chutí dali dort od dnešní oslavenkyně narozenin Žofinky. Ve třídě jsme si poté dodělali žlutý obrázek. Hurá, je z něj sluníčko. Ven jsme si šli projít po okolí školky a nakonec jsme si chvilku pohráli na zahradě.

20240304 071201 20240304 0943263 20240304 093246 20240304 1006332

1. 3. 2024 - Saurus jde do knihovny

Po příchodu si děti u stolečků prohlížely knížky a dětské encyklopedie. Postupně si vypracovaly grafomotorický list, kde malovaly cestu ke knížce. Se staršími dětmi jsme si v ateliéru udělali malovaný diktát, kde děti malovaly dle pokynů (Uprostřed lesa - papíru stojí domeček. Vedle domečku stojí strom. Nad domem letí tři mraky. ...) Přivítali jsme se a zatančili si labadu. Zopakovali jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. U tabule s obrázky jsme si zopakovali, jak se máme chovat ke knížkám, a jak s nimi zacházet nesmíme. Také jsme si pověděli, jak se lidé mají správně chovat v knihovně, a co se tam nedělá. Po svačině jsme se do knihovny vydali. Vysvětlili jsme si, k čemu slouží velká schránka na knížky před vchodem a poté jsme šli dovnitř. Tam nás paní přivítala a usadila děti na lavičky. Vysvětlili jsme si tam, které oddělení je pro děti, a které pro dospělé. Děti se rozpovídaly o svých oblíbených pohádkách a za to dostaly dárečky v podobě batůžku s překvapením pro malé čtenáře. Po příchodu do školky si děti ještě pojezdily na motorkách a proběhly se na zahradě. Všem přejeme pěkný a pohodový víkend.

20240301 084943 20240301 095527 20240301 100412

29. 2. 2024 - Saurus jde do knihovny

Rychlý kontakt

saurus paticka
SQS vzdělávací centrum - DS SAURUS
Havlíčkova 416, 509 01 Nová Paka
Telefon: +420 774 790 055
E-mail: saurus@sqs-fiber.cz
web: www.sqs-saurus.cz
Zřizovatel SQS Vláknová optika a. s., Komenského 304, 509 01 Nová Paka, IČ: 60913037, DIČ: CZ60913037